Կոնվերս Բանկի աջակցությամբ  Արգենտինական կենտրոն   կբացվի
Կոնվերս Բանկը կֆինանսավորի Երևանի Վալերի Բրյուսովի անվան պետական լեզվահասարակագիտական համալսարանում Արգենտինական կենտրոնի բացման աշխատանքները: Այս նպատակով կնքվել է համագործակցության հուշագիր:
Հուշագրով Կոնվերս Բանկը ստանձնել է Արգենտինական կենտրոնի բացման նպատակով դասասենյակի նորոգման, տեխնիկական համալրման և կահավորման ծախսերը:
«Կրթական միջավայրի ձևավորման, զարգացման և խրախուսման  ծրագրերին մասնակցությունը Կոնվերս Բանկի կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության կարևորագույն ուղղություններից  է: Վալերի Բրյուսովի անվան պետական լեզվահասարակագիտական համալսարանում Արգենտինական կենտրոնի հիմնադրումը Կոնվերս Բանկի կողմից ֆինանսավորվող հերթական նախաձեռնությունն է, որի նպատակը այդ ԲՈՒՀ-ում պայմանների և կրթության որակի բարելավումն է, հայ-արգենտինական միջմշակութային կապերի խորացումը»,-ասաց Կոնվերս Բանկի Գլխավոր գործադիր տնօրեն Արթուր Հակոբյանը:
Մասնավորապես,  2018թ Կոնվերս Բանկի  աջակցությամբ անցկացվել է Պատանի քիմիկոսների համահայկական մրցաշարը, Գյումրիում բարելավվել են  երկու դպրոցների կրթական պայմանները, ինչպես նաև Կոնվերս Բանկի նախաձեռնությամբ և աջակցությամբ << Սևան ստարտ ափ 2018>>-ի շրջանակներում ֆինտեխ գաղափարների մրցույթ է անցկացվել:
«Սա բացառիկ դեպք է, երբ կրթական և միջմշակութային կապերի խորացմանը միտված նախաձեռնությունը իրականացվում է բիզնես կառույցի՝ Կոնվերս Բանկի աջակցությամբ: Արգենտինական կենտրոնի բացումը համալսարանին հնարավորություն կտա կրթական գործընթացում ներառել  Արգենտինայից հրավիրված մասնագետներ, կնպաստի  հայ-արգենտինական կրթական, մշակութային կապերի զարգացմանը»,- իր խոսքում ասաց Երևանի Վալերի Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանական համալսարանի ռեկտոր Կարինե Հարությունյանը:
Արգենտինական կենտրոնում նորոգման աշխատանքները արդեն սկսվել են: Բացումը նախատեսվում է հաջորդ տարեսկզբին:

Converse Bank will fund the works connected with opening of the Argentine Center
Converse Bank will fund the works connected with opening of the Argentine Center at Yerevan State University of Languages and Social Sciences after Valery Brusov. A memorandum of cooperation has been signed for this purpose.
According to the memorandum, Converse Bank has undertaken to pay the costs of renovation, equipping and furnishing the classroom intended for establishment of the Argentine Center.
Participation in projects aimed at shaping, development, and promotion of educational environment is one of the most important directions of Converse Bank’s corporate social responsibility. Establishment of the Argentine Center at Yerevan State University of Languages and Social Sciences after Valery Brusov is another undertaking funded by Converse Bank, aimed at improving the quality of education and conditions for education at the University, and strengthening the Armenian-Argentine intercultural relations”, said Artur Hakobyan, Chief Executive Officer of Converse Bank.
In particular, in 2018, with the support by Converse Bank, the All-Armenian Tournament of Young Chemists was held, the educational conditions at two schools in Gyumri were improved, as well as a contest in fintech ideas was conducted at the initiative and with support of Converse Bank within the framework of “Sevan Startup Summit 2018”.
“This is an exceptional case when an initiative aimed at strengthening of educational and intercultural relations is implemented with the support of a business structure - Converse Bank. Opening of the Argentine Center will enable the University to involve specialists invited from Argentina in the educational process, will promote development of Armenian-Argentine educational and cultural relations”, said Karine Harutyunyan, Rector of Yerevan State University of Languages and Social Sciences after Valery Brusov.
Renovation works have already started at the Argentine Center. Opening of the Center is scheduled for the beginning of next year.