Իրանի ԿԲ-ն SWIFT-ից անջատվել է
Իրանի Կենտրոնական Բանկն անջատվել է SWIFT միջազգային միջբանկային տեղեկատվության փոխանցման և  վճարումների համակարգից:
Նման ճակատագրի են արժանացել նաև իրանական այլ ֆինանսական կազմակերպություններ, որոնք ներառված են հակաիրանական պատժամիջոցային ցանկում, հայտարարել է ԱՄՆ ֆինանսների փոխնախարար Սիգակ Մանդելքերը:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ SWIFT ընկերությունը կասեցրել է իրանական որոշ  բանկերի մուտքը տվյալների փոխանակման իր  համակարգ:
SWIFT-ը Միջազգային միջբանկային տեղեկատվության փոխանցման և  վճարումների համակարգ է: Համակարգի համահիմնադիրներն են  19 երկրներից 248 բանկերը:

Центробанк Ирана отключили от системы SWIFT
Та же судьба постигла и другие финансовые учреждения исламской республики заявил замминистра финансов США Сигал Манделкер.
Как напоминает РИА Новости, SWIFT неделю назад сообщила, что приостанавливает некоторым иранским банкам доступ к своей системе обмена данными. Решение было принято на фоне выхода США из ядерной сделки с Тегераном и восстановления санкций против этой страны.
SWIFT — международная межбанковская система передачи информации и совершения платежей. В списке её соучредителей 248 банков из 19 стран. Россия присоединилась к ней в декабре 2014 года.