Ստորության գագաթնակետ. Աշոտյանն արձագանքում է Արայիկ Հարությունյանին
Ներքաղաքական այս բուռն զարգացումների ու ընտրությունների նախաշեմին խոսել իմ մասին ինչ-որ չարաշահումների ակնարկով ինձ լռեցնելու անհաջող փորձ է, Facebook-յան իր էջում գրել է ՀՀԿ փոխնախագահ, ԱԺ պատգամավոր Արմեն Աշոտյանը։
«Այսօր ԿԳ նախարար Արարայիկ Հարությունյանն անդրադաձել է իմ անձին ու գործունեությանը։
Ինչպես ի սկզբանե հայտարարել և իրականացրել եմ, ոչ մի անգամ չեմ փորձել գնահատականներ տալ իմ պաշտոնավարումից հետո ԿԳ նախարարի պաշտոնը ստանձնած մարդկանց գործունեությանը և կատարած աշխատանքին։
Այդ մարդկանց ցուցակում է նաև ներկայիս նախարար Հարությունյանը։ Այս անգամ նույնպես չէի անդրադառնա այս պաշտոնյային, եթե ինքը չխախտեր քաղաքականության մեջի ամենասուրբ կանոնը։
Մինչ բուն խոսքիս անդրադառնալը, ցանկանում եմ Արայիկին և նրա թիմակիցներին հիշեցնել, տեղեկացնել և սովորեցնել, որ քաղաքականության մեջ ընդդիմախոսիդ երեխաներին ներգրավելը՝ քաղաքական ճղճիմ դիվիդետներ ստանալու համար ստորության գագաթնակետն է։
Ունեցեք սեփական երեխաներ, նրանց առողջ ու կիրթ մեծացրեք և այդ ժամանակ գուցե հասկանաք, որ այլոց երեխաներից խոսելը տղամարդուն վայել չէ:
Եվ հորդորել բոլորին հեռու պահել կեղտոտ ձեռքերը երեխաներից:
Սա համարեք վերջին նախազգուշացում։
Անցնեք առաջ։
ԿԳ նախարար աշխատածս տարիների ընթացքում կատարած սխալներիս մասին երբեք չեմ խորշել բարձրաձայնել և լսել քննատադություններ, բայց երբ քննադատում է մեկը, ով 6 ամիս պաշտոնավորումից հետո ոչինչ նոր չի արել ու շարունակում է նախկին պաշտոնյաների կողմից իրականացված ծրագրերը, ինչպես նաև այն մարդուց, ով 6 ամիսների ընթացքում միայն խոստանում է, միայն «գուժում է», իսկ արդյունքում միայն խոսքեր ու միայն լայքեր, ապա այդ մարդուն պատասխանելը նույնիսկ տրամաբանական չէ։
12-ամյա կրթություն, ավագ դպրոցներ, համընդհանուր ներառական կրթություն, Բոլոնիայի գործընթաց, Դիլիջանի դպրոց, Շախմատ առարկան, սոցիալական փաթեթներ կարիքավոր ուսանողներին և այլն, և այլն՝ այս ամենը արվել է իմ օրոք և շարունակվում է նաև այսօր:
Իսկ հիմա՝ ներքաղաքական այս բուռն զարգացումների ու ընտրությունների նախաշեմին խոսել իմ մասին ինչ-որ չարաշահումների ակնարկով ինձ լռեցնելու անհաջող փորձ է:
Հ.Գ. Իդեպ, նախարարն այսօր նաև հայտարարեց, որ հարցականի տակ է Հայ եկեղեցու պատմության առարկան: Փաստորեն, այս մարդկանց համար ոչ ընտանիքն է սրբություն, որ երեխաները, ոչ մեր պատմությունը, ոչ եկեղեցին:
Մեկնաբանությունները թողնում եմ ձեզ», - նշել է Աշոտյանը։
Այսօր խորհրդարանում 2019 թ-ի բյուջեի քննարկման ժամանակ ԿԳ նախարարի պաշտոնակատար Արայիկ Հարությունյանը քննադատել էր ՀՀԿ իշխանության ժամանակ կրթական համակարգը:
Նա մասնավորապես նշել էր, որ ոլորտում եղել են մարդիկ, որոնք առաջնորդվել են իրենց անձնական շահերով. «Կրթական ոլորտի ղեկավարի գործունեության լավագույն արդյունքը վատ առումով եղել է այն, որ կրթական ոլորտի ղեկավարի զավակը գնացել է մասնավոր դպրոց: Դա նույն է, որ մեր պաշտպանության նախարարի զավակը ծառայի օտար բանակում կամ առողջապահության նախարարը մինիմալ առողջապահական կարիքները հոգալու համար գնա հարևան պետություններում հոգա այդ կարիքները», - ասել էր Հարությունյանը:

Это апогей подлости – Армен Ашотян ответил Араику Арутюняну
Говорить в преддверии этих бурных внутриполитических развитий и выборов обо мне с намеком на какие-то злоупотребления – неудачная попытка заставить меня замолчать, написал на своей странице в Facebook заместитель председателя Республиканской партии, депутат парламента Армен Ашотян.
«Сегодня министр образования Араик Арутюнян обратился к моей персоне и деятельности.
Я изначально заявлял, что никогда не буду давать оценки деятельности и работе людей, которые заняли должности министра образования и науки, после моего пребывания на этом посту, и поступал именно так.
В числе этих людей также нынешний министр Арутюнян. В этот раз я также не обратился бы к этому должностному лицу, если бы он не нарушил самое святое правило в политике.
До того, как обратиться к сути вопроса, хочу напомнить, сообщить и научить Араика и его друзей по команде, что вовлечение в политику детей оппонентов для получения незначительных политических дивидендов – апогей подлости.
Заведите собственных детей, растите их здоровыми и образованными и, возможно, тогда поймете, что говорить о чужих детях, недостойно мужчины.
И призывать всех – держать грязные руки подальше от детей.
Будем считать это последним предупреждением.
Далее.
В период деятельности на посту министра образования и науки я никогда не избегал говорить о допущенных ошибках, однако когда критикует кто-то, кто после шести месяцев пребывания на посту министра не сделал ничего нового и продолжает программы, которые осуществлялись прежними должностными лицами, а также человек, который в течение шести месяцев только обещает, только «разглагольствует», а в результате – одни лишь слова и лайки, то отвечать такому человеку даже нелогично.
12-летнее образование, старшая школа, всеобщее инклюзивное образование, Болонский процесс, Дилижанская международная школа (UWC), социальные пакеты для студентов из необеспеченных семей и т.д., все это было сделано в мое время и продолжается также сегодня.
А сейчас в преддверие бурных внутриполитических развитий и выборов говорить обо мне с намеком на какие-то злоупотребления – неудачная попытка заставить меня замолчать.
P.S. Кстати, министр образования также заявил сегодня, что ставит под сомнение преподавание в школе предмета «История Армянской церкви». Фактически, у этих людей нет ничего святого – ни семьи, ни детей, ни нашей история, ни церкови.
Комментарии оставляю вам», - написал Армен Ашотян.
Сегодня в парламенте в ходе обсуждения проекта бюджета на 2019 год министр образования и науки Араик Арутюнян раскритиковал образовательную систему во время правящей Республиканской партии Армении.
Он, в частности отметил, что в сфере были люди, которые руководствовались личными интересами: «В плохом смысле лучшим результатом деятельности руководителя сферы образования был тот, что сын руководителя сферы образования посещал частную школу. Это то же самое, если бы сын нашего министра обороны служил в чужой армии или министр здравоохранения, чтобы позаботиться о своих минимальных нужд, ехал бы в соседнюю страну», - заявил Араик Арутюнян.