Արցախի ԱԳՆ և Լիբանանի Հայկազյան համալսարանի միջև ստորագրվել է Համագործակցության մասին հուշագիր
Նոյեմբերի 14-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության և Հայկազյան համալսարանի (ք. Բեյրութ, Լիբանան) միջև ստորագրվել է Համագործակցության մասին հուշագիր։
ԱԳՆ անունից հուշագիրը ստորագրել է ԱԳ նախարար Մասիս Մայիլյանը, իսկ Հայկազյան համալսարանի անունից՝ համալսարանի նախագահ Փոլ Հայտոսթյանը։
Հուշագրի շրջանակներում կողմերը պայմանավորվել են, մասնավորապես, անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկել՝ ապահովելու Լիբանանի Հայկազյան համալսարանում ԱԳՆ աշխատակիցների վերապատրաստումը՝ նպաստելու Արցախի դիվանագետների մասնագիտական հմտությունների զարգացմանը։

Karabakh MFA and Haigazian University of Lebanon sign cooperation memorandum
On November 14, a Memorandum of Cooperation was signed between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh (Nagorno Karabakh Republic) and the Haigazian University (city of Beirut, Lebanon).
The Memorandum was signed by Foreign Minister of Artsakh Masis Mayilian and President of the Haigazian University Paul Haytostian.
Within the framework of the Memorandum, the sides agreed, in particular, to take necessary measures to ensure the retraining of the MFA staff members at the Haigazian University of Lebanon for promoting the improvement of the professional skills of Artsakh diplomats.