Սամվել Մայրապետյանի պաշտպանը նոր միջնորդություն է ներկայացրել գլխավոր դատախազին
Սամվել Մայրապետյանի պաշտպան, փաստաբան Կարեն Բատիկյանը նոր միջնորդություն է ներկայացրել ՀՀ Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին՝ խնդրելով քննարկել անձնական երաշխավորություններով Սամվել Մայրապետյանին ազատ արձակելու հարցը:
Մայրապետյանի համար երաշխավորություն է տվել մտավորականների ևս մի մեծ խումբ, այդ թվում ԳԱԱ ակադեմիկոսներ, թղթակից անդամներ, ԲՈՒՀ-երի ռեկտորներ, հայտնի գործարարներ և լրագրողներ, պրոդյուսերներ, ստեղծագործական միավորումների ղեկավարներ:
Վերջիններն իրենց գրավոր պարտավորությունն են ներկայացրել առ այն, որ իրենց խոսքով և մուծվող գումարով երաշխավորում են Սամվել Մայրապետյանի պատշաճ վարքագիծը՝ քրեական վարույթն իրականացնող մարմնի կանչով ներկայանալը և այլ դատաիրավական պարտականություններ կատարելը:
Փաստաբան Բատիկյանի միջնորդության մեջ նաև ասվում է, որ նմանատիպ անձնական երաշխավորություն են ստանձնել նաև մեկ տասնյակից ավելի լրատվամիջոցների ղեկավարներ ու լրագրողներ՝ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարին, ՀՀ Գլխավոր դատախազին և ՀՀ ՀՔԾ պետին՝ 2018 թվականի նոյեմբերի 13-ին հասցեագրված բաց նամակով:
Հիշյալ նամակով վստահություն վայելող բազմաթիվ անձինք իրենց մտահոգությունն են հայտնել առանց բավարար հիմքենրի և առողջական լուրջ խնդիրներ ունեցող Սամվել Մայրապետյանին ազատությունից զրկելու վերաբերյալ: Հաշվի առնելով միջնորդության մեջ ներկայացված հանգամանքները՝ փաստաբան Բատիկյանը ՀՀ Գլխավոր դատախազին խնդրել է ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 151-րդ հոդվածի 3-րդ մասի կարգով փոխել Սամվել Մայրապետյանի խափանման միջոցը՝ անձնական երաշխավորությամբ:
Սամվել Մայրապետյանի փաստաբանի միջնորդությունը ՀՀ Գլխավոր դատախազություն մուտքագրվել է այսօր և ՀՀ Քրեական դատավարության օրենգրքի 199-րդ հոդվածի համաձայն պետք է քննվի 5-օրյա ժամկետում, այսինքն մինչև 2018 թվականի նոյեմբերի  21-ը ՀՀ գլխավոր դատախազը պետք է բավարարի կամ մերժի Կարեն Բատիկյանի միջնորդությունը:

Адвокат Самвела Майрапетяна подал новое ходатайство генпрокурору
Адвокат Самвела Майрапетяна Карен Батикян подал новое ходатайство генеральному прокурору Армении Артуру Давтяну с просьбой обсудить вопрос освобождения Самвела Майрапетяна под личное поручительство.
За Самвела Майрапетяна поручились представители интеллигенции, а также большая группа академиков и членов-корреспондентов НАН Армении, ректора вузов, известные предприниматели и журналисты, продюсеры, руководители творческих союзов.
Они представили письменное обязательство, что своим словом и суммой залога гарантируют надлежащее поведение Самвела Майрапетяна – явиться по вызову органа, осуществляющего уголовное производство, и выполнять другие судебно-правовые обязанности.
В ходатайстве адвоката Карена Батикяна говорится, что подобные личные поручительства представили также более одного десятка руководителей средств массовой информации и журналистов в адресованном 13 ноября 2018 года открытом письме и.о. премьер-министра Николу Пашиняну, генеральному прокурору и начальнику Специальной следственной службы.
В упомянутом письме многочисленные заслуживающие доверия деятели выразили свою обеспокоенность относительно лишения без достаточных оснований свободы Самвела Майрапетяна, имеющего проблемы со здоровьем. Учитывая представленные в ходатайстве обстоятельства адвокат Карен Батикян обратился к генеральному прокурору с просьбой применить меру пресечения в отношении Самвела Майрапетяна в виде личного поручительства в порядке, установленном ч.3 ст.151 Уголовно-процессуального кодекса Армении.
Ходатайство адвоката Самвела Майрапетяна принято в прокуратуру сегодня и согласно ст. 199 Уголовно-процессуального кодекса республики должно быть рассмотрено в 5-дневный срок, то есть до 21 ноября 2018 года генеральный прокурор должен удовлетворить или отклонить ходатайство Карена Батикяна.