Գլոբալ ձեռնարկատիրության շաբաթվա ընթացքում ԱՄՆ դեսպանությունն աջակցում է կարիերայի և ձեռնարկատիրության տոնավաճառի անցկացմանը Երևանում
16/11/2018 13:11
Նշանավորելով Գլոբալ ձեռնարկատիրության շաբաթը՝ ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Ռաֆիկ Մանսուրը բացման խոսքով հանդես եկավ դեսպանության հովանու ներքո կազմակերպված կարիերայի և ձեռնարկատիրության տոնավաճառում, որը տեղի ունեցավ ուրբաթ օրը՝ նոյեմբերի 16-ին Երևանի «Մարիոթ» հյուրանոցում: Միջոցառումն համակարգում էր ԱՄՆ կառավարության ծրագրերի շրջանավարտ Հայկուհի Գևորգյանը: Տեղի ունեցան աշխատաժողովներ, քննարկումներ այնպիսի հարցերի շուրջ, ինչպիսիք են՝ բիզնես ստարտափները, մեդիա գրագիտությունը, և ծրագրերի կառավարումը:
«Հայաստանում գտնվելու ընթացքում բացահայտել եմ հայ ժողովրդի ստեղծարար ու նորարար ոգին ու հիանում եմ դրանով: Հայաստանի տնտեսությունը աճի և դիվերսիֆիկացման մեծ ներուժ ունի, և այսօր այստեղ գտնվող երիտասարդ ձեռներեցն են, որ տարիների ընթացքում օգնելու են իրացնել այդ ներուժը», - ասաց գործերի հավատարմատար Ռ. Մասուրը:
Դեսպանության տնտեսական և քաղաքական հարցերով խորհրդական Ռայեն Քեմբլը որպես բանախոս մասնակցեց պատասխանատու բիզնեսի վերաբերյալ քննարկմանը: Մյուս բանախոսներն էին՝ «Կոնտուր Գլոբալի» հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Արա Հովսեփյանը, «Կոկա Կոլա Հելենիկ Բոթլինգ Քամպանի Արմենիայի» հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության գծով տնօրեն Էլինա Մարգարյանը, «Ջեյ Թի Այ Արմենիայի» ներկայացուցիչ Կարեն Գարասեֆերյանը և «Մենթոր Գրաֆիքս Դեվելոփմենտ Սերվիսիզի» հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Իրինա Դումանյանը:
«Պատասխանատու բիզնես վարքագիծն այժմ Հայաստանում առանձնակի կարևորություն ունի, քանզի Հայաստանը ձգտում է դառնալ առավել գրավիչ միջազգային ներդրողների համար, ձգտում է տեղում պահել իր առաջնակարգ կադրերին և աշխատում է կոռուպցիայի վերացման ուղղությամբ: Հայկական ընկերությունները, եթե կամենան, կարող են օրինակ ծառայել մյուսներին՝ օգնելով հասնել այս նպատակներին և դառնալ միջազգային մրցավազքի առաջատարներից», - ասաց Ռայեն Քեմբլը:
Տոնավաճառին ներկայացել էին այս պահին թափուր տեղեր ունեցող ընկերություններ, որոնք ակնկալում էին այս միջոցառման շնորհիվ հայաստանյան լավագույն կադրերով համալրել առկա ավելի քան 200 տեղերը՝ աշխատատեղեր, պրակտիկայի և հասարակական/կամավորական աշխատանքի հնարավորություններ: Անցած տարվա տոնավաճառի արդյունքները ոգևորիչ էին. 14 ընկերությունների ունեցած 88 թափուր տեղերի համալրման համար ստացվեց 405 դիմում, իսկ առաջադրվող պահանջներին բավարարող դիմողների 41 տոկոսը տեղավորվեց աշխատանքի:
Աշխատանքի և ձեռներեցության շաբաթը ԱՄՆ դեսպանության կողմից Գլոբալ ձեռնարկատիրության շաբաթվա ընթացքում Հայաստանում կազմակերպված առաջատար ծրագիրն է: Գլոբալ ձեռնարկատիրության շաբաթն ընթանում է նոյեմբերի 12-18-ը աշխարհի շատ ու շատ վայրերում և նպատակ ունի խրախուսել ինքնուրույն առաջին քայլերը ձեռնարկած նորարարներին և կապեր ստեղծել հնարավոր ձեռներեցների ու նրանց հետ համագործակցել ցանկացող անձանց, մենթորների և ներդրողների միջև: Նախաձեռնությունը մեկնարկել է 2008թ.-ին և շուրջ 170 երկրներում կազմակերպված հազարավոր միջոցառումների շնորհիվ, որոնց մասնակցել են միլիոնավոր մարդիկ, իր ներդրումն է ունեցել աշխարհում ձեռնարկատիրության խթանման գործում:

In recognition of Global Entrepreneurship Week, U.S. Embassy Chargé d’Affaires Rafik Mansour spoke at the opening of an Embassy-funded career and entrepreneurship fair at the Marriott Hotel in Yerevan on Friday.   Haykuhi Gevorgyan, a U.S. Embassy program alumna, coordinated the event, which featured workshops and discussion panels on topics including business startups, media literacy, and project management.
“During my time in Armenia I have come to admire the creative and innovative spirit of the Armenian people,” Chargé Mansour said. “The Armenian economy has great potential to grow and diversify, and it is young entrepreneurs like those here today who will help drive that change in the years to come.” The Embassy’s Counselor for Economic and Political Affairs, Ryan Campbell, participated in a panel discussion on responsible business practices alongside Mr. Ara Hovsepyan, Senior Country Representative, CountourGlobal LLP, Ms. Elina Margaryan, PA&C Director at Coca-Cola HBC Armenia, Mr. Karen Garaseferyan, CA&C Manager JTI, and Ms. Irina Dumanyan, Armenia Site  Manager, Mentor Graphics Development Services CJSC.
“Responsible business conduct is of particular importance right now in Armenia as it strives to become more attractive to international investors, seeks to retain world-class talent, and works to eliminate corruption,” Mr. Campbell said.  “Should they choose, Armenian businesses can lead by example, help achieve these goals, and join a global race to the top.”
Companies that have current vacancies attended the fair, hoping to recruit top Armenian talent for more than 200 open jobs, internships, and volunteer positions.  These companies were encouraged by the outcome of last year’s fair, where 14 companies received 405 applications for 88 vacancies. Among the applications that met position requirements, 41 percent were employed as a direct result of the event.
The career and entrepreneurship fair is the flagship U.S. Embassy-supported event in Armenia during Global Entrepreneurship Week (GEW), taking place November 12-18, 2018, in cities around the world.  GEW is designed to celebrate self-starting innovators and connect entrepreneurs to potential collaborators, mentors, and investors. Since its inception in 2008, GEW has fostered the spirit of entrepreneurship globally with millions of participants at thousands of events in nearly 170 countries.