Ֆրանսիան  տուգանելու է կանանց քիչ վճարող ընկերությունների
Ֆրանսիան նախատեսում է եկամտնի մինչև 1 տոկոսի չափով տուգանել այն ընկերություններին, որոնք աշխատավարձերը տարբերակում են գենդերային սկզբունքով, գրում է The Wall Street Journal-ը:
Նոր օրենքի համաձայն՝ 2019 թվականի հունվարի 1-ից ընկերությունները պետք է ներկայացնեն զեկույց, թե որքան են վճարում կանանց՝ ի տարբերություն տղամարդկանց: Այն կազմակերպությունները, որոնք աշխատակիցների միջև տարբերություններ կդնեն՝ կստանան իրավիճակի հարթման համար երեք տարի կամ կվճարեն տուգանք:
«Այս դիրքորոշումն անսովորոր և կոշտ է նույնիսկ այն երկրների համար, որոնք ճնշում են ընկերություններին՝ գենդերային հավասարություն հաստատելու նպատակով», - ասվում է հոդվածում:
«Ներդնելով տուգանքներ՝ Ֆրանսիան նպատակ ունի  ստեղծել արդյունքներ գրանցելու պարտավորություն», - ասել է  Աշխատանքի նախարար Մյուրիել Պենիկուդը՝ WSJ- ին տված հարցազրույցում:
«Դա, կարծես, ընկերություններին ասում է, որ ձեր փողերը պետությանը տալու փոխարենը կանանց տվեք, դա ավելի իմաստուն է», - գտնում է նա:
Ֆրանսիան առաջամարտիկ է կանանց աշխատանքային պայմանների բարելավման գործում: Երկիրն առաջիններից է, որտեղ  ծննդաբերության հետ կապված արձակուրդ է տրվում, այն ունի պետական մանկապարտեզներ: Այնուամենայնիվ, Ֆրանսիան շատ եվրոպական հարևաններից հետ է մնում՝ աշխատանքի արդար վարձատրության տեսանկյունից:
Եվրամիության վիճակագրության ծառայության տվյալով՝ Ֆրանսիայում կանայք 15,2 տոկոսով պակաս են վճարվում տղամարդկանցից, իսկ Իտալիայում, 5,3 տոկոս, Բելգիայում` 6,1 տոկոս: Սակայն Գերմանիայում, այդ ցուցանիշը կազմում է 21,5 տոկոս:

Франция введет штрафы для компаний, где женщинам платят меньше
Франция планирует налагать на компании с гендерным разрывом в оплате труда штрафы в размере до 1% от общей суммы заработной платы, пишет The Wall Street Journal.
Согласно новому закону, с 1 января 2019 года компании должны будут сообщать ряд установленных правительством показателей, касающихся того, сколько они платят женщинам по сравнению с мужчинами. Фирмы, у которых будет зафиксирован разрыв в зарплатах, получат три года на исправление ситуации или будут оштрафованы.
Такая позиция является необычно жесткой даже для стран, которые оказывают давление на компании для ликвидации гендерного разрыва в оплате, отмечается в статье.
Вводя штрафы, Франция стремится создать «обязательства по достижению результатов», сказал министр труда страны Мюриэль Пеникуд в интервью WSJ. «Как будто я говорю компаниям, что вместо того, чтобы отдавать ваши деньги государству, отдайте их женщинам - это разумнее», - полагает он.
Франция была пионером в области улучшения условий труда для женщин. Страна одной из первых начала предоставлять отпуск по беременности и родам, в ней есть государственные детские сады.
Тем не менее, Франция отстала от многих европейских соседей в том, что касается справедливости в оплате труда. По данным Статистического управления Европейского союза (Евростата), женщины во Франции зарабатывают на 15,2% меньше мужчин, в то время как в Италии эта разница составляет 5,3%, в Бельгии - 6,1%. Однако в Германии, экономическом центре континента, женщины зарабатывают на 21,5% меньше мужчин.