Մերկելը ցանկանում է Լոնդոնի հետ պահպանել գործակցությունը պաշտպանության և անվտանգության ոլորտներում
Գերմանիայի կառավարությունը բոլոր ջանքերը կներդնի Brexit-ից հետո Մեծ Բրիտանիայի հետ պաշտպանության և անվտանգության ոլորտներում լայնամասշտաբ համագործակցությունը պահպանելու համար, հայտարարել է ԳԴՀ-ի կանցլեր Անգելա Մերկելը՝ ելույթ ունենալով Բունդեսթագում:
«Մեր առաջնային հետաքրքրությունը Մեծ Բրիտանիայի հետ պաշտպանության և անվտանգության բնագավառում լավ հարաբերություններ ունենալն է՝ միջազգային ձևաչափերի մակարդակով, - ասել է Գերմանիայի կառավարության ղեկավարը: - Ես և ամբողջ դաշնային կառավարությունը դրա օգտին հանդես ենք գալու ամբողջ ուժերով»:
Մերկելը հերթական անգամ նշել է, որ ԳԴՀ-ն հարգում է ԵՄ-ից դուրս գալու Միացյալ Թագավորության մեծամասնության որոշումը, չնայած դրա հետ կապված բոլոր դժվարություններին: Նա հույս է հայտնել, որ Եվրամիությունը նոյեմբերի 25-ին Բրյուսելում կայանալիք արտահերթ գագաթնաժողովում իր կողմից կհամաձայնեցնի Brexit-ին վերաբերող բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը:

Меркель хочет сохранить сотрудничество с Великобританией в области обороны и безопасности
Правительство ФРГ приложит все усилия для сохранения полномасштабного сотрудничества с Великобританией в области обороны и безопасности после Brexit.
Об этом заявила в среду канцлер ФРГ Ангела Меркель, выступая в Бундестаге.
"Наш базовый интерес заключается в том, чтобы иметь хорошие отношения с Великобританией в области обороны, безопасности и на уровне международных форматов, - сказала глава правительства ФРГ. - Я и федеральное правительство в целом будем выступать за это всеми силами".
Меркель в очередной раз отметила, что ФРГ уважает решение большинства в Великобритании выйти из ЕС, несмотря на все связанные с этим сложности. Она выразила надежду на то, что на внеочередном саммите в Брюсселе в воскресенье ЕС согласует со своей стороны все необходимые документы по Brexit.