Ազգային ժողովը հաստատեց 2019 թվականի բյուջեն. ՀՀԿ-ի քաղաքական թևը դեմ էր (Տեսանյութ)
Հայաստանի Ազգային ժողովում այսօր հրավիրված արտահերթ նիստում 2019 թվականի բյուջեի նախագիծը ընդունվեց 66 կողմ ձայնով։ Դեմ էր 4 պատգամավոր, ձեռնպահ՝ 2-ը։
Կառավարության ներկայացուցիչները հայտարարել էին, որ 2019 թվականի բյուջեն իներցիոն բյուջե է։ Հանրապետական խմբակցությունն իր հերթին հայտարարել էր, որ իրենք կողմ կլինեն բյուջեի նախագծին, քանի որ երկրին բյուջե է անհրաժեշտ, սակայն խմբակցության մի քանի գործիչ, որոնք պատկանում են կուսակցության քաղաքական թևին, դեմ քվեարկեցին ֆինանսական գլխավոր փաստաթղթին։
Մինչև քվեարկությունը ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հայտարարեց, որ սա ոչ թե իներցիոն, այլ հետընթացի բյուջե է։
«Չնայած այն հանգամանքին, որ իմ հարազատ Հանրապետական խմբակցությունը հայտարարել է, որ կողմ է քվեարկելու բյուջեի նախագծին, բայց հաշվի առնելով բյուջեի բովանդակային մասը, դեմ եմ քվեարկելու։ Սրանով տնտեսությունը ոչ թե զարգանալու, այլ հետընթաց է ապրելու», - հայտարարեց Շարմազանովը։
ԱԺ մյուս փոխնախագահ Արփինե Հովհաննիսյանը ևս հայտարարեց, որ դեմ է նախագծին՝ նշելով, որ այն ոչ թե 100 տոկոսով խոստումների կատարաման, այլ չկատարման բյուջե է։
Նույն դիրքորոշումը հայտնեց նաև Արմեն Աշոտյանը՝ միանալով գործընկերների ֆլեշմոբին. «Հարգելով խմբակցության որոշումը՝ ուզում եմ հայտարարել, որ դեմ եմ քվեարկելու՝ արտահայտելով այն մարդկանց կարծիքը, որոնք հիասթափվել են ժամանակին տրված ու չկատարած խոստումներով։ Երկրում իրավիճակն այնպիսին է, որ տնտեսական զարգացման հեռանկար չկա»։
ԱԺ Հանրապետական խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանն էլ ասաց, որ իրենք խմբակցության որոշ անդամներին տվել են ազատություն՝ արտահայտելու իրենց դիրքորոշումը։
Այդուհանդերձ, բյուջեի նախագիծը ընդունվեց, և ԱԺ նախագահը շնորհավորեց ԱԺ դահլիճում նստած կառավարության անդամներին։

Armenian National Assembly approved the 2019 state budget draft at its sitting today. The bill has been backed by 66 lawmakers, 4 voted against it and 2 abstained from voting.
The government representatives stated that the 2019 budget is inertial. The Republican party MPs stated that they vote for the budget for the country not to remain without it, though some the faction MPs voted against it.
Before the voting NA vice speaker Eduard Sharmazanov stated that it is not inertial budget as the government members call it but a regression budget. He stated that this budget will not result in the development of country’s economy but the opposite will result in its regress.
Another Republican MP Arpine Hovhannisyan said that this budget will not ensure the implementation of promises given by the government. The same opinion was stated by Armen Ashotyan. “The situation in the country does not show any prospect for economic development,” he said.
Head of the Republcian faction Vahram Baghdasaryan said that some MPs of the faction were allowed to freely express their opinion over the draft budget and vote as they want.