Ազգային ժողովը հաստատեց 2019 թվականի բյուջեն. ՀՀԿ-ի քաղաքական թևը դեմ էր (Տեսանյութ)
Հայաստանի Ազգային ժողովում այսօր հրավիրված արտահերթ նիստում 2019 թվականի բյուջեի նախագիծը ընդունվեց 66 կողմ ձայնով։ Դեմ էր 4 պատգամավոր, ձեռնպահ՝ 2-ը։
Կառավարության ներկայացուցիչները հայտարարել էին, որ 2019 թվականի բյուջեն իներցիոն բյուջե է։ Հանրապետական խմբակցությունն իր հերթին հայտարարել էր, որ իրենք կողմ կլինեն բյուջեի նախագծին, քանի որ երկրին բյուջե է անհրաժեշտ, սակայն խմբակցության մի քանի գործիչ, որոնք պատկանում են կուսակցության քաղաքական թևին, դեմ քվեարկեցին ֆինանսական գլխավոր փաստաթղթին։
Մինչև քվեարկությունը ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հայտարարեց, որ սա ոչ թե իներցիոն, այլ հետընթացի բյուջե է։
«Չնայած այն հանգամանքին, որ իմ հարազատ Հանրապետական խմբակցությունը հայտարարել է, որ կողմ է քվեարկելու բյուջեի նախագծին, բայց հաշվի առնելով բյուջեի բովանդակային մասը, դեմ եմ քվեարկելու։ Սրանով տնտեսությունը ոչ թե զարգանալու, այլ հետընթաց է ապրելու», - հայտարարեց Շարմազանովը։
ԱԺ մյուս փոխնախագահ Արփինե Հովհաննիսյանը ևս հայտարարեց, որ դեմ է նախագծին՝ նշելով, որ այն ոչ թե 100 տոկոսով խոստումների կատարաման, այլ չկատարման բյուջե է։
Նույն դիրքորոշումը հայտնեց նաև Արմեն Աշոտյանը՝ միանալով գործընկերների ֆլեշմոբին. «Հարգելով խմբակցության որոշումը՝ ուզում եմ հայտարարել, որ դեմ եմ քվեարկելու՝ արտահայտելով այն մարդկանց կարծիքը, որոնք հիասթափվել են ժամանակին տրված ու չկատարած խոստումներով։ Երկրում իրավիճակն այնպիսին է, որ տնտեսական զարգացման հեռանկար չկա»։
ԱԺ Հանրապետական խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանն էլ ասաց, որ իրենք խմբակցության որոշ անդամներին տվել են ազատություն՝ արտահայտելու իրենց դիրքորոշումը։
Այդուհանդերձ, բյուջեի նախագիծը ընդունվեց, և ԱԺ նախագահը շնորհավորեց ԱԺ դահլիճում նստած կառավարության անդամներին։

Парламент Армении принял госбюджет на 2019 год, политическое крыло РПА проголосовало «против»
Парламент Армении сегодня на внеочередном заседании принял проект государственного бюджета на 2019 год соотношением голосов 66 «за», 4 «против», 2 «воздержались».
Представители правительства заявили, что проект госбюджета на 2019 год инерционный. Фракция Республиканской партии в свою очередь объявила, что они проголосуют за проект бюджета, поскольку бюджет необходим стране, однако несколько депутатов политического крыла партии, тем не менее, проголосовали против основного финансового документа.
До голосования вице-спикер парламента Эдуард Шармазанов заявил, что этот бюджет не инерционный, а регрессивный.
«Несмотря на то обстоятельство, что фракция Республиканской партии объявила, что проголосует за проект госбюджета, однако, учитывая содержательную часть бюджета, я проголосую против. Этот бюджет направлен не на развитие экономики, а на регресс экономики», - заявил Эдуард Шармазанов.
Другой вице-спикер парламента Арпине Ованнисян также заявила, что выступает против проекта бюджета, отметив, что это не бюджет 100-процентного выполнения обещаний, а бюджет невыполнения.
Такую же позицию выразил Армен Ашотян, присоединившись к коллегам. «Уважая решение фракции, хочу заявить, что я проголосую против, выражая мнение тех людей, которые разочаровались в данных в свое время и невыполненных обещаниях. В стране сложилась такая ситуация, когда перспектив развития экономики нет», - сказал депутат.
Руководитель фракции Республиканской партии Ваграм Багдасарян в свою очередь заявил, что некоторые депутаты фракции свободны в своем выборе и выражении позиции.
Тем не менее, проект бюджета на 2019 принят парламентом, и председатель Национального Собрания Ара Балоян поздравил присутствующих в зале членов правительства.