Ոռոգման համակարգի ոլորտում տիրում է վակխանալիա. Նիկոլ Փաշինյան
Կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը «ՀՀ ջրային օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի մասին քննարկման ժամանակ հայտարարեց, որ վարչապետ ընտրվելուց հետո խնդիր է դրել՝ ոռոգման ջրի համար Սևանին չպետք է անդրադառնալ:
«Հավելյալ ջրառ չպետք է անել: Հետո որոշ ժամանակ անց ասել են, որ Սևանից հավելյալ ջրառ է պետք անել, ես նորից հանձնարարել եմ հաշվարկել, ասել են՝ չէ, ոնց որ պետք չէ», - հայտարարեց Փաշինյանը՝ շարունակելով խոսքոը՝ հետագայում պարզվել է, որ կան ստվերային այգիներ, կորուստներ:
«Այսօրվանից պետք է արձանագրենք, որ ոռոգման համակարգի ոլորտում տիրում է վակխանալիա, և այսօրվանից պետք է զբաղվենք, որ նույն տաշտակի առաջ չկանգնենք», - նշեց Փաշինյանը:
Վարչապետին պաշտոնակատարան ասաց նաև, որ իրեն զարմացրել է պետական վերահսկողական ծառայության պետի ներկայացրած հաշվետվությունը.
«Կարդում եմ և չեմ հավատում, որ հեկտարներով այգիներ կան, որոնք ջուր են օգտագործում ու չեն վճարում դրա դիմաց»:
Փաշինյանի խոսքով՝ իմաստ ունի, որ այսօրվանից ստեղծվի որոշակի աշխատանքային խումբ, որը կզբաղվի ամառվա պիկին ոռոգման խնդրի լուծման հարցերով:
«Այդ հէկ-երի ոլորտում՝ ինչ է կատարվում, ինչի մասին կարդում ես, բլոքբաստերի տպավորություն է թողնում», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Փոխվարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Ավինյանին հանձնարարվեց աշխատանքային խումբ ձևավորել, որն այսօրվանից պետք է զբաղվի ոռոգման սեզոնի հարցերով:
«Խնդիրը դրվում է հստակ՝ այս պահից հսկողության տակ առնել ոռոգման ողջ համակարգը, և գյուղատնտեսութան սեզոնի սկզբից կանխատեսելի ներկայացնել մեր ամբողջ գործողությունների գրաֆիկը, ճանապարհային քարտեզը՝ մինչև ոռոգման սեզոնի փակման օրը», - ասաց վարչապետի պաշտոնակատարը:

В сфере оросительной системы царит вакханалия – Никол Пашинян
Сегодня на заседании правительства Армении и.о. премьер-министра Никол Пашинян заявил во время обсуждения проекта о внесении дополнений и изменений в Водный кодекс, что после избрания премьером поставил задачу – нельзя забирать из озера Севан оросительную воду.
«Дополнительного забора воды не должно быть. Потом, через какое-то время сказали, что нужен дополнительный водозабор из озера Севан, я снова поручил все рассчитать, но ответили, нет, все равно нужно», - заявил Пашинян, отметив, что в дальнейшем выяснилось, что есть теневые сады, потери.
«С сегодняшнего дня мы должны констатировать, что в сфере оросительной системы царит вакханалия, и с сегодняшнего дня нужно заняться, чтобы не оказаться перед тем же разбитым корытом», - сказал он.
И.о. премьер-министра заявил, что их удивил представленный начальником Государственной контрольной службы отчет: «Читаю и не верю, что есть гектары садов, которые используют воду и не платят».
По словам Пашиняна, есть смысл, чтобы с сегодняшнего дня была сформирована рабочая группа, которая займется решением проблемы орошения во время летнего пика.
«А что творится в сфере ГЭС, все, о чем читаешь, создает впечатление блогбастера», - сказал Никол Пашинян.
И.о. вице-премьеру Тиграну Авиняну поручено сформировать рабочую группу, которая с сегодняшнего дня должна заняться вопросами оросительного сезона.
«Поставлена четкая задача, с этого момента взять под контроль всю оросительную систему и с начала сельскохозяйственного сезона прогнозируемо представить весь график наших действий, дорожную карту – до завершения оросительного сезона», - заявил и.о. премьер-министра.