ԱՄՆ-ն և Իսրայելը մտադիր են իրենց կողմից կառավարվող քաոս ստեղծել Իրանի հետ սահմանակից Արցախի անվտանգության գոտում. Գեղամյան
30/11/2018 13:02
ԱԺ պատգամավոր, ՀՀԿ խմբակցության անդամ Արտաշես Գեղամյանը կարծում է, որ Միացյալ Նահանգները և Իսրայելը մտադիր են Ղարաբաղի և Իրանի սահմանում տիրող իրավիճակը ներքաշել քաոսի մեջ:
«Փաստերը խոսում են այն մասին, որ Միացյալ Նահանգներն իր ամենամոտ դաշնակցի՝ Իսրայելի հետ պարտադիր պայմանով կհասնեն նրան, որպեսզի Արցախի հանրապետության անվտանգության գոտին, որն Իրանի հետ ունի 100 կմ սահման ՝ քաոսի մեջ հայտնվի, սակայն իրենց կողմից կառավորվող քաոսի: Դրա ճանապարհը՝ Ադրբեջանի կողմից ռազմական ագրեսիայի սկիզբն է», - ասաց է Ա.Գեղամյանը՝ ռուս-հայկական «Լազարևյան ակումբի» առաջին նիստի ժամանակ:
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանն իսրայելական ռազմական տեխնիկայի ձեռքբերման համար ծախսել է 5,5 մլրդ դոլար:
«Հայաստանում պատերազմը կվերածվի պատերազմի Հյուսիսային Կովկասում», - նշել է նա:
Ա. Գեղամյանը հայտարարել է, որ բավական է ուսումնասիրել ԱՄՆ տարբեր միջազգային կազմակերպություններից, ինչպիսին է Սորոսի հիմնադրամը՝ ստացվող ֆինանսական եկամուտների դինամիկան, համոզվելու համար, որ տարեցտարի  աճում են «ժողովրդավարության ամրապնդման համար», «քաղաքացիական հասարակության ամրապնդման» անվան տակ ստացվող փոխանցումները:
«Արդյունքում մենք ունենք այն, ինչ ունենք այսօր: Մայիսի 28-ին Հայաստանում պետական հեղաշրջման միջոցով հեղափոխությունից 20 օր անց ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն հայկական կողմին տեղեկացնում է, որ ուսումնասիրվում է ՀՀ նոր կառավարության ջանքերին աջակցելու համար 140 միլիոն դոլարի օգնություն տրամադրելու հարցը», - ասել է նա:
Ա. Գեղամյանը նշել է, որ Հայաստանում հավատում են Ռուսաստանի ղեկավարության, Վլադիմիր Պուտինի իմաստությանն ու կամքին, որը Հայաստանում և  Ղարաբաղում թույլ չի տա պատերազմ:

США и Израиль намерены повергнуть в состояние управляемого хаоса зону безопасности Карабаха на границе с Ираном  - Арташес Гегамян
30/11/2018 12:23
США и Израиль намерены повергнуть в состояние управляемого хаоса зону безопасности Карабаха на границе с Ираном - Арташес Гегамян
Депутат парламента Армении, член Республиканской фракции Арташес Гегамян считает, что США и Израиль намерены ввергнуть в хаос ситуацию на границе Карабаха и Ирана.
«Факты говорят о том, что США со своим ближайшим союзником в лице Израиля в обязательном порядке добьются того, чтобы зона безопасности Арцахской республики, которая имеет 100 км границу с Ираном, была повергнута в состояние хаоса, но управляемого ими хаоса. Путь – начало военной агрессии со стороны Азербайджана», - сказал А.Гегамян на первом заседании российско-армянского «Лазаревского клуба» по теме «Армения и Россия – две Родины. Оборона и безопасность».
По его словам, Азербайджан потратил 5,5 млрд долларов на покупку израильской военной техники.
«Война в Армении обернется войной в Северном Кавказе», - отметил он.
А.Гегамян заявил, что достаточно посмотреть на динамику финансовых поступлений из разных организаций США, как фонд Сороса, демократических институтов, чтобы убедиться, что из года в год наращиваются поступления, которые идут под кодовым названием «для укрепления демократии», «для укрепления основ гражданского общества».
«В итоге имеем то, что имеем сегодня. 28 мая через 20 дней после смены власти путем госпереворота в Армении Майк Помпео уведомляет армянскую сторону о том, что рассматривается вопрос предоставления помощи в размере 140 млн долларов для поддержки усилий нового правительства Армении», - сказал он.
А.Гегамян отметил, что в Армении верят в мудрость и непоколебимость воли руководства России, президента Владимира Путина, который не допустит войну в Армении и Карабахе.