ԱՄՆ-ի սենատորները սաուդյան գահաժառանգ արքայազնին պատժելու բանաձև են ներկայացրել
Միացյալ նահանգների երկու կուսակցություններից մի խումբ սենատորներ երկրի Կոնգրեսի վերին պալատի քննարկմանն են ներկայացրել բանաձևի  նախագիծ, որով պահանջվում է պատժել Սաուդյան Արաբիայի գահաժառանգ արքայազն Մուհամեդ բեն Սալմանին՝ լրագրող Ջամալ Հաշուքջիի սպանության համար:
Փաստաթղթում նշվում է, որ Սաուդյան Արաբիայի գահաժառանգ արքայազնը «վերահսկում էր անվտանգության ուժերին» սպանության ժամանակ և, «հիմնվելով հանցանշանների և ԱՄՆ-ի Կոնգրեսին ներկայացված տվյալների վրա, Սենատը բարձր աստիճանի վստահություն ունի, որ Մուհամեդ բեն Սալմանը մասնակից է եղել Ջամալ Հաշուքջիի սպանությանը»: Բանաձևը կոչ է անում Դոնալդ Թրամփի վարչակազմին և միջազգային հանրությանը «պատասխանատվության ենթարկել բոլոր կողմերին», ներառյալ Սաուդյան Արաբիայի գահաժառանգ արքայազնին:
Դրա հեղինակներ են դարձել հանրապետական սենատորներ Լինդսի Գրեմը, Մարկո Ռուբիոն, Թոդ Յանգը, նաև  դեմոկրատներ Դայան Ֆայնշտայնը, Էդ Մարքին և Քրիսթոֆեր Քունսը:

Сенаторы США вынесли на рассмотрение резолюцию с обвинением в убийстве Хашкаджи
Группа сенаторов из двух партий представила на рассмотрение верхней палаты Конгресса США проект резолюции, требующей наказать наследного принца Саудовской Аравии Мухаммеда бен Салмана за убийство журналиста Джамаля Хашкаджи.
В документе говорится, что наследный принц Саудовской Аравии "контролировал силы безопасности" во время убийства и, "основываясь на уликах и анализе данных, предоставленных этому учреждению (Конгрессу США - ИФ), Сенат имеет высокий уровень уверенности в том, что Мухаммед бен Салман был соучастником убийства Джамаля Хашкаджи".
Резолюция призывает администрацию президента Дональда Трампа и международное сообщество "привлечь к ответственности все стороны", включая наследного принца Саудовской Аравии.
Ее авторами стали сенаторы-республиканцы Линдси Грэм, Марко Рубио, Тодд Янг, а также демократы Дайан Файнштайн, Эд Марки и Кристофер Кунс.