Մարտի 1-ի գործով ինձ վրա արյան մեղադրանք չի եղել. Նիկոլ Փաշինյան
Նույնիսկ նախորդ իշխանության ժամանակ կայացրած դատավճռով ինձ վրա Մարտի 1-ի գործով արյան մեղադրանք չի եղել, այսօր քվեարկությունից հետո լրագրողերի հետ ճեպազրույցում ասաց «Իմ քայլը» դաշինքի առաջին համար, ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով դիտարկմանը, որ Ռոբերտ Քոչարյանն իրեն է մեղադրում «որպես Մարտի 1-ի գլխավոր կազմակերպիչ»։
«Նույնիսկ նախորդ իշխանության ժամանակ կայացրած դատավճռով ինձ վրա արյան մեղադրանք չի եղել և դուք, ինչպես գիտեք, ՄԻԵԴ-ը սկսել է Մարտի 1-ի գործով որոշումների հրապարակումը և, կարծում եմ, այդ որոշումներն արդեն իրենց մասին խոսում են և ցույց են տալիս, որ 2008թ.-ի Մարտի 1-ի իրադարձությունների՝ նախորդ իշխանությունների վարկածը, սկզբից մինչև վերջ շինծու է», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ շարունակելով.
«Ես համոզված եմ, որ իրական պատկերն, ըստ էության, բացահայտված է։ Մանրամասներն ու պատասխանատուները կբացահայտվեն։ Հայաստանի Հանրապետության 10 քաղաքացիներ սպանվել են, ապացույցները կեղծվել են, բանակը ներգրավվել է ապօրինի կերպով ներքաղաքական պրոցեսների մեջ», - ամփոփեց Նիկոլ Փաշինյանը։

Пашинян опроверг обвинения Кочаряна в причастности к убийствам в марте 2008 года
Даже вердиктами прежних властей на мне не было крови по делу 1 марта 2008 года, заявил и.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян.
напомним, что после ареста 7 декабря Р.Кочарян распространил заявление, в котором, в частности, заявил: «Это вендетта, осуществляемая против меня и моей семьи. Главный организатор событий 1 марта 2008 года таким образом пытается очиститься от крови».
«Как вы знаете, ЕСПЧ начал обнародование решений по делу 1 марта, и, считаю, эти решения показывают, что версия прежних властей по делу 1 марта от начала до конца является сфальсифицированной», - заявил Н.Пашинян.
По его словам, реальная картина этих событий раскрыта.
«Виновные будут наказаны. Доказательства были сфальсифицированы, а армия незаконно была вовлечена в эти процессы», - отметил Н.Пашинян.