Ճապոնիան չինական Huawei և ZTE ընկերություններին արգելում մասնակցել պետական գնումներին
Ճապոնիայի կառավարության որոշմամբ՝  Չինաստանի Huawei և  ZTE ընկերություններին արգելվում է  պետական պարտավորագրեր ստանալ և պետական գնումների մասնակցել Ճապոնիայի տարածքում, հայտնել է Kyodo գործակալությունը:
Ըստ աղբյուրի՝  համապատասխան միջոցները ձեռնարկվել են կիբեռանվտանգությանը նվիրված նիստի արդյունքներով:
«Մեզ համար չափազանց կարևոր է չգնել սարքավորումներ, որոնք վնասաբեր գործառույթներ են կրում և կարող են կիրառվել տեղեկատվության հափշտակման, դրա ոչնչացման և  տեղեկատվական համակարգերի աշխատանքի խախտման համար», - Տոկիոյում կայացած մամուլի ասուլիսում ասել է Ճապոնիայի նախարարների կաբինետի գլխավոր քարտուղար Յոսիհիդե Սուգան:
2018 թվականի ամռանն ԱՄՆ-ը նույնպես որոշում է կայացրել Միացյալ Նահանգների պետական հիմնարկությունների կողմից ZTE և Huawei-ի հեռահաղորդակցական սարքավորանքի գնման և  կիրառման արգելք սահմանելու մասին:

Япония запретила китайским компаниям Huawei и ZTE участвовать в госзакупках
Правительство Японии приняло решение запретить китайским компаниям Huawei и ZTE получать государственные контракты и участвовать в госзакупках на территории Японии. Об этом сообщило в понедельник агентство Kyodo.
По его сведениям, соответствующие меры приняты по итогам заседания, посвященного кибербезопасности, с участием японских министров и чиновников различных ведомств.
"Для нас крайне важно не покупать оборудование, которое несет в себе вредоносные функции и может применяться для кражи информации, ее уничтожения и нарушения работы информационных систем", - сказал на пресс-конференции в Токио генеральный секретарь кабинета министров Японии Ёсихидэ Суга. Он не стал называть конкретные компании, о которых идет речь.
Летом этого года США также приняли решение ввести запрет на закупку и применение американскими государственными учреждениями телекоммуникационного оборудования ZTE и Huawei.