Տոկիոյում Nissan-ի նախկին ղեկավարին մեղադրանքներ են ներկայացրել
Տոկիոյի ոստիկանությունը երկուշաբթի մեղադրանք է ներկայացրել Nissan Motor Co.-ի տնօրենների խորհրդի նախկին նախագահ Կառլոս Գոնին և ընկերությանը՝ այն պատճառով, որ թոփ-մենեջերը 5 տարի Nissan-ի ֆինանսական հաշվետվության մեջ խեղաթյուրել է իր պարգևատրման մասին տվյալները, հայտնում է NHK-ը:
Մեղադրանքներ են ներկայացվել նաև ընկերության նախկին տնօրեն Գրեգ Քելլիին, որը, ինչպես և Գոնը, կալանավորվել էր նոյեմբերի 19-ին:
Բացի այդ, նոյեմբերի 19-ին կալանավորված Գոնին կասկածում են 5 տարում Nissan-ից ստացած վճարումների գումարի նվազեցման մեջ, որն ընդհանուր կազմում է 44 մլն դոլար: Ընկերության տնօրենների խորհրդի միաձայն որոշմամբ հեռացված թոփ-մենեջերը հերքում է իր մեղքը:
Դրանից բացի, դատախազությունը կասկածում է, որ 3 տարում՝ մինչև 2018 թվականի մարտ, Գոնը թաքցրել է Nissan-ից ստացած պարգևատրումների մի մասը եւս:
Նոր կասկածների մասին հաղորդումները դատախազությանը թույլ են տալիս Գոնի կալանքը երկարացնել ևս 22 օրով՝ առանց գրավի դիմաց ազատվելու իրավունքի, հայտնում է The Wall Street Journal-ը: Դրանից հետո, եթե նոր մեղադրանքներ չհայտնվեն, Գոնը կարող է միջնորդել գրավով ազատվելու համար:

В Токио предъявили обвинения экс-главе Nissan
Прокуратура Токио в понедельник предъявила обвинения экс-председателю совета директоров Nissan Motor Co. Карлосу Гону и самой компании в связи с тем, что в течение пяти лет топ-менеджер искажал данные о своем вознаграждении в финансовой отчетности Nissan, передает японская вещательная компания NHK.
Обвинения также предъявлены бывшему директору компании Грегу Келли, который, как и Гон, был арестован 19 ноября.
В понедельник истекал срок их предварительного ареста.
Гон был арестован 19 ноября по подозрению в занижении суммы выплат, полученных им от Nissan за пять лет, в общей сложности на $44 млн. Сам топ-менеджер, уволенный из компании единогласным решением совета директоров, отрицает свою вину.
Кроме того, прокуратура подозревает, что за три года, завершившихся в марте 2018 года, Гон утаил еще часть вознаграждения, полученного от Nissan.
Сообщение о новых подозрениях позволяет прокуратуре оставить Гона под арестом еще на 22 дня без права освобождения под залог, пишет The Wall Street Journal. После этого, если не появятся новые обвинения, Гон может ходатайствовать об освобождении под залог.