Հնդկաստանում փորձարկել են «Աղնի-5» բալիստիկ հրթիռը
Հնդկաստանի զինվորականներն անցկացրել են «Աղնի-5» բալիստիկ հրթիռի փորձարկումը: Այն կարող է միջուկային մարտագլխիկներ կրել, հայտնել է IANS գործակալությունը՝ հղում անելով պաշտպանության նախարարության աղբյուրներին:
Փորձնական արձակումն իրականացվել է Օրիսա արևելյան նահանգի ափերի մերձակա Աբդուլ-Կալամ կղզու զինափորձարանից և հաջող է անցել:
«Աղնի-5»-ի առաջին փորձարկումը տեղի էր ունեցել 2012 թվականի ապրիլի 19-ին:
Զինվորական փորձագետները պնդում են, որ «Ագնի-5»-ը, որի հեռահարությունն  ավելի քան 5 հազար կիլոմետր է, անհրաժեշտության դեպքում կարող է  խոշոր քաղաքներ խոցել Հնդկաստանի գլխավոր աշխարհաքաղաքական հակառակորդի՝ Չինաստանի տարածքում, ներառյալ Պեկինը, Գուանչժոուն, Շանհայը և Հոնկոնգը:

Индия испытала способную нести ядерный заряд ракету "Агни-5"
Военные Индии провели испытание межконтинентальной баллистической ракеты "Агни-5", способной нести ядерные боеголовки, сообщает агентство IANS со ссылкой на источники в министерстве обороны.
Испытательный пуск был проведен на полигоне с острова Абдул-Калам у берегов восточного штата Орисса и прошел успешно.
Первое испытание "Агни-5" состоялось 19 апреля 2012 года.
Военные эксперты утверждают, что "Агни-5" с дальностью полета более 5 тысяч километров при необходимости сможет поразить крупнейшие города на территории главного геополитического соперника Индии — Китая, включая Пекин, Гуанчжоу, Шанхай и Гонконг.