Մակրոնը հայտարարությամբ հանդես կգա բողոքի ակցիայի մասնակիցների համար
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը երկուշաբթի հանդես է գալու քաղաքացիներին ուղղված  հեռուստաուղերձով՝ կապված բողոքի այն ակցիաների հետ, որոնք ընդգրկել են Ֆրանսիայի խոշորագույն քաղաքները,  հայտնել Է Agence France-Presse գործակալությունը:
Նրա տվյալով՝ նախագահի ուղերձը պլանավորված է տեղական ժամանակով ժամը 20:00-ին: Ինչպես հայտնել է Ֆրանսիայի աշխատանքի նախարար Մյուրիել Պենիկոն, Մակրոնը մտադիր է «կոնկրետ ու անհապաղ միջոցառումներ» ներկայացնել «դեղին բաճկոնների» բողոքի ակցիաների հետ կապված իրադրությունը կարգավորելու համար: Ինչպես հայտնել է BFM հեռուստաալիքը, երկուշաբթի  Մակրոնը նաև Ելիսեյան պալատում կընդունի հանրապետության առաջատար արհմիությունների և ձեռնարկատերերի միավորումների ներկայացուցիչներին: Հանդիպումը նվիրված կլինի Ֆրանսիայի սոցիալ-տնտեսական իրադրությանը՝ ցուցարարների պահանջների լույսով:
Ֆրանսիայում շաբաթ տեղի է ունեցել «դեղին բաճկոնների» շարժման բողոքի ակցիաների չորրորդ մասը: Փարիզում, Լիոնում, Մարսելում, Նանտում, Թուլուզում և այլ քաղաքներում անցկացված ցույցերն ուղեկցվել են ոստիկանության հետ բախումներով: Բողոքի ակցիաներին մասնակցած մարդկանց թիվը գերազանցել է 136 հազարը:

Макрон выступит с обращением к гражданам в связи с акциями протеста
Президент Франции Эмманюэль Макрон выступит в понедельник с телеобращением к гражданам в связи с акциями протеста, охватившими крупнейшие французские города. Об этом сообщает агентство Agence France-Presse.
По его данным, обращение президента запланировано на 20:00 по местному времени (22:00 мск). Как сообщила министр труда Франции Мюриэль Пенико, Макрон намерен представить "конкретные и немедленные меры" для разрешения ситуации, связанной с протестными акциями "желтых жилетов".
Как сообщал в воскресенье телеканал BFM, в понедельник Макрон также примет в Елисейском дворце представителей ведущих профсоюзов и объединений предпринимателей. Встреча будет посвящена социально-экономической ситуация во Франции в свете требований манифестантов.
В субботу во Франции прошла четвертая серия протестов движения "желтых жилетов". В Париже, Лилле, Лионе, Марселе, Нанте, Тулузе и других городах манифестации сопровождались столкновениями с полицией. Число принявших участие в акциях протеста в республике превысило 136 тыс. человек.