Եվրոպական միությունը հանձնառու է Հայաստանի կայուն, ժողովրդավարական և բարեկեցիկ ապագայի կառուցմանը
ԵՄ Արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության և Եվրոպական հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով մամուլի խոսնակը հայտարարությամբ է հանդես եկել Հայաստանում արտահերթ ընտրությունների վերաբերյալ:
Նա նշել է, որ համաձայն միջազգային դիտորդների հայտարարության՝ այս ընտրություններն անցել են «հիմնարար ազատությունների նկատմամբ հարգանքի դրսևորմամբ և վայելում են հանրային լայն վստահություն, ինչնանհրաժեշտ է պահպանել ընտրական համակարգի հետագա բարեփոխումների միջոցով»:
Եվրոպական միությունը հանձնառու է Հայաստանի կայուն, ժողովրդավարական և բարեկեցիկ ապագայի կառուցմանը: Արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները կարևորվում են այն առումով, որ դրանք բարձրացրեցին հանրային վստահությունը ընտրական գործընթացների նկատմամբ՝ Հայաստանում:
«Ակնկալում ենք, որպեսզի բոլոր շահագրգիռ կողմերը շարունակեն ջանքերը երկրի հետագա ժողովրդավարացման և արդիականացման ուղղությամբ: Մենք ակնկալում ենք աշխատել ժողովրդավարական պայմաններում ընտրված նոր խորհրդարանի և ապագա կառավարության հետ` խորացնելու մեր քաղաքական և տնտեսական հարաբերությունները` հիմք ընդունելով համատեղ պարտավորությունները ԵՄ-Հայաստան համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ներքո», - ասված է հայտարարության մեջ:

EU committed to stable, democratic and prosperous future of Armenia
The European External Action Service (EEAS) has released a statement on conduction of snap parliamentary elections in Armenia.
"On 9 December, Armenia held early elections to the National Assembly, which were the first national elections after the political transition of April-May 2018.
As stated by the International Elections Observation Mission, these elections “were held with respect for fundamental freedoms and enjoyed broad public trust that needs to be preserved through further electoral reforms".
The European Union is committed to a stable, democratic and prosperous future of Armenia. The early parliamentary elections were important in terms of enhancing public trust towards the electoral process in Armenia. We expect all stakeholders to continue concerted efforts towards further democratisation and modernisation of the country.
We look forward to working with the democratically elected new Parliament and the future Government to deepen our political and economic relations based on the joint commitments of the EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement," the statement released by spokesperson says.