Վաշինգտոնը միանում է ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ գնահատականին. ԱԺ ընտրությունը Հայաստանում համապատասխանում է հիմնարար ազատություններին
11/12/2018 08:43
Միացյալ Նահանգների Պետքարտուղարությունը շնորհավորել է Հայաստանի քաղաքացիներին դեկտեմբերի 9-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների կապակցությամբ:
Պետքարտուղարությունը հայտարարություն է տարածել՝ ողջունելով ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ դիտորդների գնահատականը:
«Միացյալ Նահանգները միանում է ԵԱՀԿ նախնական գնահատականին, համաձայն որի ընտրական գործընթացը վայելում է հասարակության լայն վստահությունը և համապատասխանում է հիմնարար ազատություններին:
Այս տարին Հայաստանի համար կարևորագույն փոփոխություններ նշանավորեց: 27 տարի շարունակ Միացյալ Նահանգները ձգտել է աջակցել Հայաստանում ժողովրդավարական գործընթացների և հաստատությունների զարգացմանը, և մենք կշարունակենք դա անել ապագայում: Մենք ակնկալում են համագործակցել Հայաստանի նոր Խորհրդարանի և կառավարության հետ՝ խորացնելով մեր երկկողմ գործընկերությունը և համագործակցությունը, ամրապնդելով օրենքի գերիշխանությունն ու ժողովրդավար հաստատությունները, պայքարելով կոռուպցիայի դեմ, զարգացնելով առևտուրն ու ներդրումները և ապահովելով տարածաշրջանային և գլոբալ անվտանգությունը», - ասված է ԱՄՆ Պետքարտուղարության հայտարարության մեջ:

USA concurs with OSCE/ODIHR conclusions, says elections in Armenia  respected fundamental freedoms: U.S. Department of State
11/12/2018 08:51
USA concurs with OSCE/ODIHR conclusions, says elections in Armenia respected fundamental freedoms: U.S. Department of State
The U.S. Department of State issued a statement congratulating Armenia on conduction of early parliamentary elections on December 9.
“The United States congratulates the people of Armenia on the conduct of their December 9 parliamentary elections. We welcome the assessment by the Organization for Security and Cooperation in Europe’s (OSCE) Office for Democratic Institutions and Human Rights that Armenia’s parliamentary elections were competitive and that candidates were able to campaign freely. The United States concurs with the OSCE’s preliminary conclusions that the elections process enjoyed broad public trust and respected fundamental freedoms. We encourage the authorities to address OSCE and Venice Commission recommendations for future elections.
This year has been a time of remarkable change in Armenia. For 27 years, the United States has sought to support the development of democratic processes and institutions in Armenia, and we will continue to do so. We look forward to working with the new Armenian Parliament and Government to deepen our bilateral partnership and cooperation to strengthen the rule of law and democratic institutions, combat corruption, promote trade and investment, and safeguard regional and global security,” the statement says.