Պաշտպանական կողմը Վաչագան Ղազարյանին գրավով ազատելու մասին միջնորդություն է ներկայացրել
ՀՀ 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի թիկնազորի նախկին պետ Վաչագան Ղազարյանի պաշտպանները Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարան միջնորդություն են ներկայացրել՝ իրենց պաշտպանյալին գրավով ազատ արձակելու մասին։
Ղազարյանի փաստաբան Արմեն Հարությունյանը Aysor.am-ին տեղեկացրեց, որ նախաքննական մարմնի միջնորդություն է ներկայացրել Ղազարյանի կալանքի ժամկետը ևս երկու ամսով երկարաձգելու մասին, սակայն դրա քննությունը դատարանում հետաձգվել է։
«Դատավարական մի քանի գործընթաց է անհրաժեշտ, մենք էլ ենք միջնորդություններ ներկայացրել, դրանց քննությունից հետո միայն կքննարկվի նախաքննական մարմնի միջնորդությունը», - ասաց Հարությունյանը։
Ավելի վաղ Aysor.am-ը տեղեկացրել էր, որ Վճռաբեկ դատարանը բավարարել էր գլխավոր դատախազի տեղակալի բողոքը՝ օրինական ուժ տալով առաջին ատյանի դատարանի որոշմանը՝ Վաչագան Ղազարյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին և գրավի կիրառումը ճանաչել էր անթույլատրելի։
Հիշեցնենք՝ ապօրինի հարստացման և փողերի լվացման համար մեղադրվող Վաչագան Ղազարյանի նկատմամբ մեկ անգամ արդեն գրավի խափանման միջոց կիրառվել էր 1 մլրդ դրամի չափով:
Վաչագան Ղազարյանին մեղադրանք էր առաջադրվել ապօրինի հարստացման այսինքն՝ նա ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով ներկայացրած հայտարարագրերում թաքցրել է իր ունեցած դրամական միջոցների իրական չափի մասին հայտարարագրման ենթակա տվյալները:

Адвокаты Вачагана Казаряна подали ходатайство о его освобождении под залог
Адвокаты бывшего начальника охраны экс-президента Армении Сержа Саргсяна – Вачагана Казаряна подали в суд общей юрисдикции Еревана ходатайство об освобождении своего подзащитного под залог.
Адвокат Казаряна Армен Арутюнян сообщил в беседе с корреспондентом Aysor.am, что орган предварительного следствия также подал ходатайство о продлении на два месяца срока заключения под стражей Вачагана Казаряна, однако рассмотрение ходатайства в суде отложено.
«Необходимо несколько судебных процедур, мы тоже подали ходатайства, и только после их рассмотрения будет обсуждено ходатайство органа предварительного следствия», - сказал Арутюнян.
Ранее Aysor.am, сообщал, что Кассационный суд удовлетворил жалобу прокурора против решения об изменении меры пресечения в отношении Вачагана Казаряна с ареста на освобождение под залог и он был снова заключен под стражу.
Напомним, Апелляционный суд Армении уже один раз удовлетворил ходатайство адвокатов об изменении меры пресечения в виде ареста в отношении обвиняемого в незаконном обогащении Вачагана Казаряна и применил залог в размере 1 млрд. драмов. Размер залога был беспрецедентным и сторона защиты заявила, что эту сумму перечислили друзья Вачагана Казаряна.
Отметим, Вачаган Казарян обвиняется в незаконном обогащении, то есть он сокрыл подлежащие декларированию реальные доходы в представленных в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц декларациях о доходах и имуществе. Вачаган Казарян примерно месяц находился под стражей, однако после решения Апелляционного суда об изменении меры пресечения на подписку о невыезде, уплатил залог в размере 1 млрд. драмов и был освобожден.