Ֆրանսիացիների մեծամասնությունը բավարարված է Մակրոնի տված խոստումներից
Ֆրանսիացիների մեծ մասը բավարարված է երկրի նախագահ Էմանուել Մակրոնի խոստումներից, որոնք նա տվել է  երկուշաբթի  ազգին հղած հեռուստաուղերձի ժամանակ, և հանդես է գալիս բողոքի ակցիաների դադարեցման օգտին,  վկայում են OpinionWay ընկերության հարցման  տվյալները, որը երեքշաբթի հրապարակել է LCI հեռուստաալիքը:
Հեռուստաալիքի փոխանցմամբ՝  հարցման մասնակիցների 78 տոկոսը հավանություն է տալիս հարկերի նվազեցմանը, իսկ 68 տոկոսն՝ ամսական նվազագույն աշխատավարձը 100 եվրոյով բարձրացնելուն: Ինչպես հայտնել է հեռուստաալիքը, ֆրանսիացիների 54 տոկոսը համոզված է «դեղին բաճկոնների» շարժման  բողոքները դադարեցնելու անհրաժեշտության հարցում, մինչդեռ 45 տոկոսը հանդես է գալիս դրանց շարունակման օգտին: Նշվում է, որ երկրում բուն շարժման պաշտպանության մակարդակը գրեթե չի փոխվել՝ 66 տոկոս:
Միևնույն ժամանակ հարցվածների 50 տոկոսը նախագահի ելույթը համարել է ոչ համոզիչ, իսկ 49 տոկոսը հավատացել է Մակրոնի խոսքին:
Հարցումն անցկացվել է Ֆրանսիայի նախագահի ճառի հեռարձակումից անմիջապես հետո, դրան մասնակցել է 18-ից բարձր տարիքի 991 մարդ:
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը երկուշաբթի  երեկոյան ուղերձով դիմել է ազգին՝ հայտարարելով այն որոշումների մասին, որոնք ինքն ընդունել է «դեղին բաճկոնավորների» ելույթների հետ կապված ճգնաժամի ֆոնին: Մակրոնը, մասնավորապես, խոստացել է 2019 թվականից ամսական նվազագույն աշխատավարձի 100 եվրոյով բարձրացում, այս տարվա վերջին լրացուցիչ չհարկվող պարգևավճար աշխատող ֆրանսիացիներին, հարկերի վերացում այն թոշակառուների համար, որոնց թոշակը ցածր է 2 հազար եվրոյից: Նաև Ֆրանսիայի ղեկավարը դատապարտել է ոստիկանների դեմ բռնությունը բողոքների ժամանակ:

Большинство французов удовлетворены данными в ходе телеобращения обещаниями Макрона
Большинство французов удовлетворены обещаниями президента Франции Эмманюэля Макрона, данными во время телеобращения к нации 10 декабря, и выступают за прекращение протестов. Об этом свидетельствуют данные опроса компании OpinionWay, опубликованного во вторник телеканалом LCI.
Согласно его информации, 78% опрошенных одобряют уменьшение налогов, а 68% - повышение минимальной месячной оплаты труда на €100. Как передает телеканал, 54% французов уверены в необходимости прекратить протесты "желтых жилетов", тогда как 45% выступают за их продолжение. Отмечается, что уровень поддержки самого движения в стране почти не изменился - 66%.
В то же время 50% респондентов посчитали выступление президента неубедительным, а 49% поверили словам Макрона.
Опрос проводился сразу после трансляции речи президента Франции, в нем принял участие 991 человек в возрасте старше 18 лет.
Президент Франции Эмманюэль Макрон в понедельник вечером обратился к нации с посланием, объявив о решениях, которые он принял на фоне кризиса, связанного с выступлениями "желтых жилетов". Макрон, в частности, пообещал повышение минимальной месячной оплаты труда на €100 евро с 2019 года, дополнительную необлагаемую налогами премию работающим французам в конце этого года, отмену налогов для пенсионеров, чья пенсия ниже €2 тыс. Также французский лидер осудил насилие против полиции во время протестов.