Հալեպի դպրոցներն օգնում են ինտեգրել զինյալների միջավայրում ապրած երեխաներին
Սիրիական Հալեպ քաղաքի դպրոցները ներդրել են զինյալների միջավայրում երկար ժամանակ ապրած երեխաների հետ աշխատանքի մեթոդիկա, հայտնել է Հալեպի դպրոցներից մեկի տնօրեն Ամին Հարիրին:
«Մեր դպրոցում սովորում է 2700 երեխա: Նրանցից  400-ն ապրել է զինյալների միջավայրում: Մենք նրանց հետ աշխատում ենք հատուկ մեթոդիկաներով»,- նշել է Հարիրին:
Նրա խոսքով՝ երեխաների ինտեգրման գործընթացը բարդ էր:
«Կար ժամանակ, երբ նրանք մեզ հետ թշնամաբար էին շփվում: Բայց ամիսներ անց մենք կարողացանք փոխել նրանց պահվածքը», - նշել է Հարիրին:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Սիրիայի իշխանությունները նախատեսում են  իրականացնել վերականգնողական կենտրոների ստեղծման ծրագիր, որտեղ հոգեբանական օգնություն ցույց կտրվի այն երեխաներին, որոնք պատերազմի ժամանակ ապրել են զինյալների միջավայրում:

Школы в Алеппо помогают адаптироваться детям, жившим среди боевиков
Школы в сирийском городе Алеппо внедрили методики работы с детьми, которые длительное время жили среди боевиков, сообщил журналистам директор одной из алеппских школ Амин Харири.
"В нашей школе учится 2,7 тысячи детей, из которых 400 жили среди боевиков. Мы общаемся с ними по специальным методикам", - отметил Харири.
По его словам, процесс адаптации детей был сложным.
"Во время исполнения национального гимна они смотрели друг на друга и не понимали, что это звучит. Было время, когда они общались с нами как враги. Но спустя месяцы мы смогли изменить их поведение", - отметил Харири.
Ранее сообщалось, что власти Сирии планируют реализовать проект по созданию реабилитационных центров, где будет оказывать психологическая помощь детям, жившим во время войны среди боевиков.