Մալազիայում ձերբակալվել է 1MDB հիմնադրամի ղեկավարը
Ազգային հակակոռուպցիոն հանձնախումբը Կուալա-Լումպուրում ձերբակալել է Մալազիայի 1MDB պետական ներդրումային հիմնադրամի նախկին ղեկավար և գործադիր տնօրեն Արուլ Կանդան Կադասամին՝ հիմնադրամի գործունեության վերաբերյալ աուդիտորական հաշվետվության կեղծման մեղադրանքով, հայտնում է The Star-ը:
Արուլ Կանդան Կադասամին ձերբակալվել է երեքշաբթի առավոտյան հակակոռուպցիոն հանձնախմբի շենքում որպես վկա հարցաքննվելուց հետո:
Պաշտոնական մեղադրանքը նրան կներկայացվի չորեքշաբթի Մալայզիայի մայրաքաղաքի դատարանում, գրում է թերթը՝ նշելով, որ հիմնադրամի նախկին ղեկավարը մեղադրվում է հիմնադրամի աուդիտորական հաշվետվության մի քանի էջերը գողանալու և թաքցնելու համար:
Երկուշաբթի, այս մեղադրանքով, Կուալա Լումպուրում ձերբակալվել է նաև 1MDB հետ կապված Մալայզիայի նախկին վարչապետ Նաջիբ Ռազակը` հիմնադրամի ստեղծողը, որը անձամբ վերահսկում էր իր գործունեությունը պաշտոնավարման շրջանում:
Նաջիբ Ռազակին և նրա կնոջը՝ Ռոսմա Մանսորին և նրանց մի քանի օգնականներին  փողերի լվացման և վստահության հանցավոր չարաշահման մի շարք կետերով մեղադրանքներ են ներկայացվել 1MDB հիմնադրամում լայնածավալ կոռուպցիայի կապակցությամբ, որից դրա գոյության ընթացքում ավելի քան 4,5 մլրդ դոլար է անհետացել:

В Малайзии задержали бывшего главу фонда 1MDB
Бывший председатель и исполнительный директор малайзийского государственного инвестиционного фонда 1MDB Арул Канда Кандасами задержан в Куала-Лумпуре национальной антикоррупционной комиссией Малайзии по обвинению в фальсификации аудиторского отчета о деятельности фонда, сообщает во вторник интернет-версия газеты The Star.
Арул Канда Кандасами был задержан утром во вторник в здании антикоррупционной комиссии после допроса в качестве свидетеля. Официальные обвинения ему предъявят в среду в суде малайзийской столицы, сообщает издание, пояснив, что бывший глава фонда обвиняется в изъятии и сокрытии нескольких страниц из аудиторского отчета фонда.
В понедельник по обвинению, также связанному с этим эпизодом, в Куала-Лумпуре был задержан находящийся под следствием по другим обвинениям, связанным с 1MDB, бывший премьер Малайзии Наджиб Разак - создатель фонда, лично руководивший его деятельностью в период, когда он занимал кресло главы кабинета.
Наджиб Разак, его супруга Росма Мансор и несколько их ближайших помощников обвиняются по целому ряду эпизодов отмывания денег и преступного злоупотребления доверием в связи с масштабной коррупцией в фонде 1MDB, из которого за время его существования исчезло более 4,5 млн долларов. И бывший премьер, и его жена находятся на режиме временного освобождения под денежный залог. Новый арест экс-премьера, который будет официально оформлен во вторник, предполагает очередное повышение суммы залога.
Рассмотрение по существу первой группы обвинений в отношении Наджиба Разака, Росмы Мансор и других обвиняемых в суде Куала-Лумпура начнется в феврале 2019 года.