Bank of America-ն ակնկալում է է 2019-ի համար նավթի գների աճ
Չնայած նավթի շուկայում կտրուկ անկումներին, որոշ կանխատեսողներ շարունակում են դրական վերաբերել դրա գներին և պահանջարկին՝ 2019 թվականի համար:
Bank of America Merrill Lynch-ը  տարեկան  կանխատեսումների հաշվետվությունում  ակնկալում է, որ Brent տեսակի  նավթը  2019 թվականին կլրացնի ոչ վաղ անցյալում ունեցած կորուստները և  կամրապնդվի մեկ բարելի դիմաց 70 դոլար մակարդակում: Սակայն ամեն ինչում (առևտրից և դրամավարկային քաղաքականությունից մինչև  քաղաքականություն) աճող գլոբալ անորոշության ֆոնին, այս կանխատեսումը հեռու է կոնսենսուսից:
«Առաջիկա օրերին կշարունակվի փոփոխությունը, սակայն 2019 թվականին մենք կառուցողական կլինենք նավթի գների մասով», - ասել է Bank of America Merrill Lynch-ի պաշտոնյա Հոութան Յաժարին:
«Մենք կարծում ենք, որ նավթի գները  հաջորդ տարի  կրկին կհասնեն 70 դոլարի՝ կարճ ժամանակում  աճելով երկրորդ եռամսյակում: Մենք հավատում ենք, որ ՕՊԷՔ-ի կրճատումները բավարար էին», - ասել է Յաժարին՝ կանխատեսելով «համեմատաբար հավասարակշռված» նավթային շուկա» և  հաջորդ տարի կայուն պաշարներ:
Սակայն նավթի աճի վերաբերյալ մտահոգությունները շարունակում են արդիական մնալ. շուկայի մյուս վերլուծաբանները նշում են  հաջորդ տարվա համար մեկ բարելի դիմաց 60 դոլար կամ ավելի ցածր մակարդակը:
Brent տեսակի նավթի գները հոկտեմբերյան առավելագույնից՝ 86 դոլարից,  նվազել են մոտ 30 տոկոսով:  Միևնույն ժամանակ, Citi-ն ակնկալում է, որ նավթը «ոչ մի տեղ չի անհետանա» 2019 թվականին և կշարունակի մնալ 60 դոլարի մակարդակում: ՕՊԷՔ-ի կրճատումը, ըստ բանկի, կարող է իրականում հակակառուցողական լինել, միայն խրախուսելով ամերիկացի արտադրողներին` արտադրությունը մեծացնելու միջոցով:

Bank of America ожидает рост нефти в 2019 году
Несмотря на резкие спады на нефтяном рынке, некоторые прогнозисты остаются позитивными в отношении цен и спроса на 2019 год. В годовом прогнозном отчете Bank of America Merrill Lynch ожидает, что нефть марки Brent восстановит свои недавние потери в 2019 году и закрепится на уровне $70 за баррель. Но на фоне растущей глобальной неопределенности во всем - от торговли и денежно-кредитной политики до политики - этот прогноз далек от консенсуса.
"Волатильность будет высокой в ближайшем будущем, но в 2019 году мы будем конструктивны в отношении цен на нефть", - сказал во вторник Хоутан Яжари, руководитель исследования глобальных пограничных рынков акций Bank of America Merrill Lynch.
"Мы считаем, что цены на нефть возобновят свой путь обратно до $70 в среднем в следующем году, потенциально повышаясь во втором квартале за короткий промежуток времени. Мы считаем, что сокращения (ОПЕК) были достаточными", - сказал Яжари, прогнозируя "относительно сбалансированный нефтяной рынок" и стабильные запасы в следующем году.
Но опасения по поводу роста нефти остаются широко распространенными, и другие аналитики рынка указывают на $60 баррелей или ниже в предстоящем году. Нефть марки Brent снизилась почти на 30 процентов с октябрьских максимумов, превышающих 86 долларов.
Между тем Citi ожидает, что нефть "никуда не денется" в 2019 году и останется на уровне $60 за баррель. Сокращение ОПЕК, по словам банка, на самом деле может быть контрпродуктивным, только поощряя американских производителей сланца увеличить добычу.