Վաչագան Ղազարյանը պատրաստ է 6 մլն դոլարի չափով դրամական միջոցները փոխանցել պետությանը
Հայաստանի երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի թիկնազորի նախկին պետ Վաչագան Ղազարյանը հայտարարություն  է տարածել։
«Քրեական վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացրել եմ իմ և իմ կնոջ բանկային հաշիվներին շուրջ տասը տարի առկա, ինչպես նաև մեր բնակարանում խուզարկության ժամանակ առգրավված կանխիկ դրամական միջոցների ծագման աղբյուրները։
Մասնավորապես, հայտնել եմ, որ դրանց զգալի մասը պատկանում է ՀՀ-ից դուրս բնակվող հայտնի գործարար և բարերար իմ մտերիմ ընկերոջը, որի տվյալները նպատակահարմար չեմ համարում այս պահին հրապարակել։
Այդ գումարների ծագման աղբյուրները օրինական են, որի վերաբերյալ ապացույցներ ներկայացվել են  վարույթն իրականացնող մարմնին։ Այդ գումարները ստացվել են մինչև ապօրինի հարստացման քրեականացումը այսինքն, մինչև  2017 թվականի հուլիս 01-ը։
Նշված գումարները հօգուտ պետության բռնագրավվելու նպատակով քրեական վարույթն իրականացնող մարմնի հանձնարարությամբ տարբեր պետական մարմինների կողմից փորձ է արվում տարբեր եղանակներով իմ և իմ ընտանիքի անդամների հետ կապել մի շարք ընկերություններ, բիզնեսներ, ապօրինի կալանքի տակ են գտնվում ինձ հետ ազգակցական և խնամիական կապի մեջ գտնվող անձանց պատկանող գույքերը և դրամական միջոցները։ Ինձ հետ կապ չունեցող ընկերություններում իրականացվում են հարկային ստուգումներ, որոնց արդյունքները փորձ է արվում կապել իմ անվան կամ վերը նշված դրամական միջոցների հետ։
Կարծում եմ, որ այս հանգամանքներով է պայմանավորված նաև դատական մարմինների սուբյեկտիվ դիրքորոշումը,  որոնք շարունակում են մերժել գրավի դիմաց ինձ ազատ արձակելու մեր բոլոր հիմնավորված միջնորդությունները և հիմք են ընդունում վարույթն իրականացնող մարմնի ոչնչով չպատճառաբանված փաստարկները։ Նման պայմաններում ունեմ մտավախություն, որ առանց բավարար հիմքերի դատարանի կողմից կերկարաձգվի նաև կալանքի տակ ինձ պահելու ժամկետները։
Անկախ այս ամենից ես և ընկերս քրեական վարույթն իրականացնող մարմնի համաձայնության դեպքում պատրաստակամ ենք վերը նշված ամբողջ դրամական միջոցները, մոտ 6 /վեց/ միլիոն դոլարի չափով փոխանցել պետությանը՝ ՀՀ և ԱՀ անվտանգության ամրապնդմանն ուղղված ծրագրերի իրականացման կամ պետական այլ կարիքների համար», - ասված է հայտարարության մեջ։
Նկատենք, որ Վաչագան Ղազարյանն այժմ կալանավորված է․ Նա մեղադրվում է փողերի լվացման և ապօրինի հարստացման համար։

Vachagan Ghazaryan ready to transfer $6 million to the state
Former chief of 3d president Serzh Sargsyan security Vachagan Ghazaryan has released a statement claiming that the funds the investigative body found at him belong to his close friend, businessman, philanthropist who lives abroad.
“I have presented to the investigative body the sources of the money existing on the bank accounts of my wife and me. I have said that the major part belongs to a well-known businessman and philanthropist, my close friend who lives abroad but I do not consider it appropriate to provide any information about him as of the moment,” he said in the statement, claiming that the sources of these sums are legal and proofs have been provided to the investigative body. He also said that the sums were received until 2017, July 1, before the criminalization of illicit enrichment.
In the statement he also claims that an attempt is being made to tie him and members of his family with a number of companies, businesses. He also noted that all the properties and means belonging to his family and relatives are under arrest.
Ghazaryan claimed that the judicial bodies have biased attitude toward his case as all the grounded motions for releasing him on bail are being denied.
“Despite all this, my friend and me, in case of consent of investigative body, are ready to transfer all the mentioned money (about six million USD) to the state for implementation of projects aimed at ensuring Armenia’s and Karabakh’s security or any other state needs,” the statement says.