«Վարույթ իրականացնող մարմնի մոտ «մեր դեմ խաղ չկա» ֆորմուլան է». Մանվել Գրիգորյանի կալանքը երկարաձգվեց
12/12/2018 14:50
Ազգային ժողովի պատգամավոր, գեներալ Մանվել Գրիգորյանի կալանքը երկարաձգվեց երկու ամսով, որոշման հրապարակումից հետո լրագրողներին ասաց նրա փաստաբան Արսեն Մկրտչյանը:
Նա պնդեց՝ Գրիգորյանի նկատմամբ անարդար վերաբերմուն է ցուցադրվում:
«Սրանք ցուցադրական որոշումներ են: Նախկին իշխանության օրոք կար այդպիսի արահայտություն՝ «մեր դեմ խաղ չկա» ու վարույթ իրականացնող մի մարմին մեզ ցուց է տալիս՝ մեր դեմ խաղ չկա, ուզում եք դատարան դիմեք, ուզում եք դատախազին միջնորդություն գրեք, ցանկացած պայմաններում մեր դեմ խաղ չկա ֆորմուլան աշխատում է», - ասաց նա:
Խոսելով Գրիգորյանի առողջական վիճակից՝ փաստաբանը հիշեցրեց, որ երեկ Գրիգորյանի ինքնազգացողությունը վատացել էր. «Ծանր առողջական վիճակի պատճառով նպատահարմար գտանք, որ այսօր չմասնակցի նիստին», - ասաց նա՝ ընդգծելով, որ անհրաժեշտության դեպքում իրենք կդիմեն նաև ՄԻԵԴ:
Մկրտչյանն ընդծեց, որ Գրիգորյանը պատշաճ բուժում չի ստանում, քանի որ նրա առողջական վիճակում բուժումը կալանավայրում հնարավոր չէ ստանալ: Պաշտպանի խոսքով՝ համակարգի բժիշկների վրա որոշակի ճնշում կա, որի արդյունքում նրանք անհրաժեշտ բուժզզնում չեն իրականացնում՝ հայտարելով, թե վիճակը նորմալ է:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ Մանվել Գրիգորյանի գործով նախաքննական մարմինը նոր միջնորդություն է ներկայացրել Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարան չորրորդ անգամ երկարաձգելու Գրիգորյանի կալանքի ժամկետը: Նրա փաստաբանը Aysor.am-ին տեղեկացրել էր, որ Գրիգորյանը դատարանում միջնորդության ներկայացման քննության ընթացքում իրեն վատ է զգացել, որի համար շտապօգնություն է հրավիրվել դատարան, բուժօգնություն է ցուցաբերվել։

Орган предварительного следствия руководствуется формулой «против нас нет игры» –  срок содержания под стражей Манвела Григоряна продлен
12/12/2018 15:40
Орган предварительного следствия руководствуется формулой «против нас нет игры» – срок содержания под стражей Манвела Григоряна продлен
Срок содержания под стражей депутата парламента, генерала Манвела Григоряна продлен на два месяца, сообщил сегодня журналистам его адвокат Арсен Мкртчян.
Он подчеркнул, что к Манвелу Григоряну проявляется несправедливое отношение.
«Это показательные решения. Во время прежней власти было такое высказывание «против нас нет игры» и сейчас орган предварительного следствия демонстрирует нам, что против него нет игры – хотите обращайтесь в суд, хотите пишите ходатайство прокурору – в любом случае действует формула против нас нет игры», - сказал адвокат.
Касаясь состояния здоровья Манвела Григоряна, адвокат напомнил, что вчера его самочувствие ухудшилось во время судебного заседания. «Из-за тяжелого состояния здоровья мы посчитали целесообразным, чтобы он сегодня не участвовал в заседании суда», - заявил адвокат, подчеркнув, что в случае необходимости они обратятся в Европейский суд по правам человека.
Армен Мкртчян подчеркнул, что Манвел Григорян не получает надлежащего лечения, поскольку при его состоянии получить лечение в УИУ невозможно. По словам адвоката, на врачей системы оказывается определенное давление, в результате чего они не проводят необходимых медицинских обследований, заявляя, что состояние нормальное.
Ранее сообщалось, что орган предварительного следствия подал новое ходатайство в суд общей юрисдикции Еревана для продления уже в четвертый раз срока содержания под стражей депутата Национального Собрания, генерала Манвела Григоряна. Как сообщил корреспонденту Aysor.am его адвокат Арсен Мкртчян, во время рассмотрения представленного ходатайства самочувствие Манвела Григоряна ухудшилось, была вызвана скорая помощь и ему оказали медицинскую помощь.