Չինաստանն ԱՄՆ-ի հետ մի շարք առևտրային հակասությունների վերացման  մասին է հայտարարել
Չինաստանը և Միացյալ նահանգները  փոխհամաձայնության են հասնել ավտոմեքենաների, նաև  գյուղատնտեսական արտադրանքի և էներգապաշարների առևտրի բնագավառում առանձին հակասությունների վերացման շուրջը: Այս մասին ճեպազրույցում հայտարարել է Չինաստանի առևտրի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Գաո Ֆենը:
«Չինաստանը և ԱՄՆ-ը փոխհամաձայնության են հասնել մի շարք կոնկրետ կետերի շուրջը, որոնք վերաբերում են գյուղատնտեսական արտադրանքին, էներգապաշարներին և ավտոմեքենաներին: Մանրամասնրը կհրապարակվեն ավելի ուշ», - ասել է գերատեսչության ներկայացուցիչը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք Չինաստանն իրապես համաձայնել է ամերիկյան ավտոմեքենաների  մաքսերն իջեցնել մինչև 15 տոկոս՝ գործող 40 տոկոսից:

Китай сообщил о договоренности устранить ряд торговых противоречий с США
Китай и США смогли достичь консенсуса по устранению некоторых противоречий по торговле автомобилями, а также сельхозпродукцией и энергоресурсами, заявил на брифинге в четверг официальный представитель министерства коммерции Китая Гао Фэн.
"Китай и США смогли достичь консенсуса по ряду конкретных пунктов, касающихся сельскохозяйственной продукции, энергоресурсов и автомобилей. Конкретные детали будут обнародованы позже", - сказал представитель ведомства, отвечая на вопрос о том, действительно ли Китай согласился снизить пошлины на американские автомобили до 15% с действующих 40%.