Լուկաշենկո. Սերժ Սարգսյանը հրաժարվել է Ադրբեջանին վերադարձնել 5 շրջան
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ռուսական ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ պատմել է Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման հարցում Ռուսաստանի և Բելառուսի մասնակցության վերաբերյալ առաջարկների մասին:
Լուկաշենկոն նշել է, որ այդ հարցը քննարկվել է դեռևս Երևանում՝ ՀԱՊԿ գագաթաժողովներից մեկի ժամանակ, երբ դեռ ՀՀ նախագահը Սերժ Սարգսյանն էր, փոխանցում է БЕЛТА-ն:
Բելառուսցի առաջնորդը հորդորել է Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներին միասնական լուծում գտնել այդ հարցի համար՝ գնալով փոխզիջումների: Ընդ որում, Բելառուսն ու Ռուսաստանը կոնսոլիդացված դիրքորոշում են որդեգրել՝ խոստանալով անհրաժեշտության դեպքում ռազմական ստորաբաժանում մտցնել՝ ապահովելու համար որոշակի երաշխիքներ:
«Հետո արդեն անկեղծ ասացի՝ լսիր, ինչպես իրենք են ասում, օկուպացվել է 7 շրջան: Եվ մենք Պուտինի հետ կոնսոլիդացված դիրքորոշում որդեգրեցինք (դա տեղի է ունեցել Երևանում՝ ՀԱՊԿ հանդիպմանը)։ Սերժ, տուր այդ 5 շրջանը: Ինչ իմաստ ունի դրանք պահել, երբ դատարկ են: Նա ասաց, եթե ես վերադարձնեմ, նրանք ճանապարհը կփակեն, կշրջափակեն Ղարաբաղը և այլն: Եվ մենք՝ Պուտինի հետ, հստակ խոստացանք, որ մենք զորքեր կմտցնենք և դա թույլ չենք տա (ադրբեջանցիների ներկայությամբ է ասվել): Նա ասել է. «Ո՛չ, մենք դրան չենք գնա, մենք դա չենք ուզում», - շարունակել է պատմել Ա. Լուկաշենկոն:
Նրա խոսքով՝ Սերժ Սարգսյանի այդ պահվածքն իրեն զարմացրել է:
«Ինչո՞ւ չեն ուզում: Դատարկ են այդ 5 շրջանները: Դա առաջին քայլն է: Այդ դեպքում և՛ Ադրբեջանը, և՛ Հայաստանը կլինեին ՀԱՊԿ-ում, և ԵԱՏՄ-ում: Դա պայմանն է եղել, որի դեպքում Ադրբեջանը կարող է անդամակցել կազմակերպությանը: Ինչո՞ւ եք դուք հրաժարվում: Լավ, Բելառուսը թողնենք, Ռուսաստանն էր որպես երաշխավոր հանդես գալիս, որ երբեք այնտեղ պատերազմ չի լինի, եթե ազատվեն այդ շրջանները, որոնք դուք կճանաչեք ադրբեջանական: Դա Ղարաբաղի մասին չէ», - հավելել է Բելառուսի նախագահը:
Նա ընդգծել է խաղաղ կարգավորման կարևորությունը, որը նաև կարևոր գործոն է օտարերկրյա ներդրումների համար:
Լուկաշենկոն առաջին անգամ պատմել է ևս մեկ չկայացած նախագծի մասին: Նրա ներկայացմամբ՝ խոսքն Ադրբեջանից Վրաստան ապրանքների խողովակաշարի մասին է, և Բելառուսի նախագահն այս հարցով խոսել է այդ երկու երկրների ղեկավարների հետ:
«Նրանք խողովակաշար էին կառուցում, իմ կարծիքով՝ գազի, որը շրջանցում էր Հայաստանը», - մեկնաբանել է նա:
Բելառուսական հանրապետության ղեկավարը նշել է, որ այն ժամանակ ինքը շփումներ է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ, որպեսզի նա խոսի Հայաստանի այն ժամանակվա նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ, որ խողովակաշարն անցնի Հայաստանի տարածքով, ինչը շահավետ կլինի երկու կողմերի համար:
«Սակայն հայերը կրկին հրաժարվել են: Բայց ի վերջո ամեն ինչ խաղաղությամբ է ավարտվելու», - ասել է Բելառուսի նախագահը:

Lukashenko: Serzh Sargsyan refused to return five regions to Azerbaijan
At the meeting with Russian media representatives president of Belarus Alexander Lukashenko referred to the Nagorno Karabakh conflict settlement process and the role of Russia and Belarus in it.
Lukashenko stressed that the issue was discussed at one of the OSCE summits in Yerevan during Serzh Sargsyan’s presidency.
He said he offered Armenia’s and Azerbaijani presidents to settle the conflict together reaching mutual compromises. Russia and Belarus had a consolidated position and promised in case of necessity deploy troops for ensuring certain guarantees.
“Then I have openly said: listen, they tell about 7 occupied territories. Serzh, give them 5 territories. What are the grounds for not returning them? They are empty. He said if the territories are returned they will cut the road and occupy Nagorno Karabakh. I and Putin promised him to deploy troops there and not allow it happen [we were speaking at the presence of Azerbaijani representatives]. He said no, we will not do it, we do not want to do it,” Lukashenko said.
He said he was rather surprised with Serzh Sargsyan’s position. “Why not? These five regions are empty. It is the first step. In such case both Armenia and Azerbaijan would have been in the CSTO and EAEU. It was a condition for Azerbaijan to become member of the organization. Why did Armenians refuse it? Not only Belarus but Russia too guaranteed that there would not be a war there if these regions are liberated and which you admit that are Azerbaijanis. It is not about Karabakh,” Lukashenko said.
He stressed the significance of peaceful settlement of the conflict.
Lukashenko also spoke about other project the Armenians refused to do.
He said when it was spoken about pipeline project from Azerbaijan to Georgia he talked with the leaders of the countries and it was stated that it would bypass Armenia. Lukashenko said he spoke with Azerbaijani president Ilham Aliyev for him to speak with Armenia’s president Serzh Sargsyan on organizing transit via Armenia which would have been beneficial to both parties.
“But the Armenian side declined the offer too. But sooner or later all this will end peacefully,” Lukashenko said.