ԱԱԾ տնօրենը դատապարտում է եկեղեցու նկատմամբ բռնությունը
Ազգային անվտանգության տնօրեն Արթուր Վանեցյանը այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը դատապարտեց «Նոր Հայաստան նոր հայրապետ» շարժման կողմնակիցների կողմից ժամեր առաջ Մայր Աթոռում տեղի ունեցած բռնության դեպքը, երբ փորձ էր արվել ներխուժել եկեղեցի։
«Եկեղեցին և պետությունը տարանջատված են, մենք որևէ իրավասություն չունենք խառնվել եկեղեցու գործերի մեջ։ Մենք կարող ենք միայն ապահովել եկեղեցու և եկեղեցական համայնքի անվտանգությունը։ Ցանկացած բռնություն դատապարտելի է։ Եթե նրանք փորձել են բռնություն գործադրել, չեն ենթարկվել ոստիկանության հորդորներին ու փորձել են մտնել ներս։ Համոզված եմ, որ եկեղեցին այնքան ուժ ու իմաստնություն ունի, որ կկարողանա այդ խնդիրը լուծել», - հայտարարեց նա։
ԱԱԾ տնօրենը նաև նկատեց, որ Ամենայն Հայոց կաթողիոսի հետ վերջին հանդիպման ժամանակ խոսել է և նշեց, որ վստահ է, որ Վեհափառը «այնքան ուժ ունի, որ կկարողանա ծագած խնդիրները լուծել»։

Директор СНБ осуждает насилие против церкви
Директор Службы национальной безопасности Артур Ванецян сегодня в ходе встречи с журналистами осудил произошедший сегодня несколько часов назад в Первопрестольном Святом Эчмиадзине случай насилия со стороны членов инициативы «Новая Армения, новый патриарх», когда была предпринята попытка проникновения в храм.
«Церковь и государство разделены, у нас нет каких-либо полномочий для вмешательства в дела церкви. Мы можем только обеспечить безопасность церкви и церковного сообщества. Любое насилие предосудительно. Если они попытались совершить насилие, не подчинились призывам полиции и попытались войти внутрь. Уверен, что у церкви есть столько сил и мудрости, чтобы суметь решить эту проблему», - заявил Артур Ванецян.
Директор СНБ также сказал, что во время последней встречи с Католикосом Всех армян Гарегином Вторым говорил об этом, отметив, что уверен, что у Его Святейшества «есть столько сил, чтобы решить возникшие проблемы».