Հալեպի նոր շրջանում ավելի քան հարյուր բնակելի շենք է կառուցվելու առաջիկա չորս տարում
Հալեպի Ջամաիյաթ Ալ Ռիյադի նոր շրջանում ավելի քան հարյուր բնակելի շենք է կառուցվելու առաջիկա չորս տարում, պատմել է նախագծի ճարտարագետ Այմադ Ալին:
«Այժմ մենք վերականգնում ենք ռմբակոծումից տուժած 300 ավելի ավելի շենք, իսկ դա շուրջ հազար բնակարան է: Նաև այդ շրջանում մենք կառուցում ենք 110 նոր շենք, այստեղ կլինի հինգ հազար բնակարան», - նշել է Ալին:
Դեռևս 2012 թվականին շինարարները կառուցել և  հանձնել էին 360 շենք, բայց այդպես էլ չէին հասցրել դրանք բնակեցնել. այստեղ ակտիվ մարտական գործողություններ էին, իսկ նորակառույցները թաքստոցներ էին ծառայում զինյալների համար:
Այժմ դա խոշորագույն շինհրապարակն է Սիրիայում, դրա տարածքն ավելի քան 50 հեկտար է:
Սակայն քաղաքը վերականգնելիս գլխավոր խնդիրն, ինչպես պատմել է Ալին, մնում է որակյալ կադրերի և աշխատող ձեռքերի պակասը: Այնուամենայնիվ, շինարարները պլանավորում են շրջանը հանձնել չորս տարի հետո, քանի որ Հալեպում խաղաղ կյանքի հետ վերադարձել է նաև բնակարանի պահանջարկը:

В новом районе Алеппо построят более ста домов за четыре года
Более 100 жилых домов появятся в ближайшие четыре года в новом районе Алеппо Джамаият Аль Рияд, рассказал журналистам инженер проекта Аймад Али.
"Сейчас мы восстанавливаем больше 300 домов, пострадавших от бомбежки, а это около тысячи квартир. Также в этом районе мы строим 110 новых домов, здесь будет пять тысяч квартир", - отметил Али.
Еще в 2012 году строители возвели и сдали 360 домов, но так и не успели их заселить: здесь велись активные боевые действия, а новостройки служили укрытием для боевиков. Сейчас это крупнейшая стройплощадка в Сирии, ее площадь - более 50 гектаров.
Однако главной проблемой при восстановлении города, как рассказал Али, остается нехватка квалифицированных кадров и рабочих рук. Так, по его словам, сейчас на стройплощадке трудятся порядка 150 строителей, а нужно как минимум втрое больше.
Тем не менее, в планах строителей сдать район через четыре года, поскольку вместе с мирной жизнью в Алеппо вернулся и спрос на жилье.