Ինչու են «Լուսակերտ»-ի ներկրած հավկիթները մնացել մաքսատանը. պարզաբանում է Թռչնաբույծների միության նախագահը
18/12/2018 16:28
Նախօրեին «Լուսակերտ» ՍՊԸ-ի տնօրինությունը հայտարարություն էր տարածել, թե սույն թվականի դեկտեմբերի 8-ին ՌԴ-ից ՀՀ է ներմուծվել 302.400 հատ հավկիթ, որը մինչ այժմ գտնվում է ՀՀ Բագրատաշենի մաքսային կետում։ Ընկերության տնօրինությանը հայտարարության մեջ նշել է, թե դրանց տեղափոխումը ՀՀ տարածք փաստացի ապօրինի արգելված է ՍԱՊԾ-ի կողմից։
«Այս ամենը անցնում է բոլոր թույլատրելի և անթույլատրելի սահմանները։ ՍԱՊԾ ղեկավարը առերևույթ գերազանցում է իրեն վերապահված լիազորությունները, հավկիթի որակը պետականորեն հաստատող ԵԱՏՄ բոլոր հավաստագրերը առկա են։ Տվյալ իրավիճակում ակնհայտ սուտ և զրպարտիչ հայտարարություններով է հանդես գալիս թռչնաբույծների միության նախագահ Սերգեյ Ստեփանյանը, և այդ կապակցությամբ ընկերությունը դիմելու է դատարան՝ պահանջելով հրապարակային ներողություն խնդրել ընկերությունից, ընկերության բարի համբավը արատավորելու համար», - նշված է «Լուսակերտ» ընկերության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում թռչնաբույծների միության նախագահ Սերգեյ Ստեփանյանն ասաց, որ այդ ընկերությունը, որ զբաղված է թռչնի ձվի արտադրությամբ, չի կարողանում արտադրություն կազմակերպել:
«Չորս անգամ դիմել են ՍԱՊԾ, որպեսզի թույլ տան հավկիթ ներկրել։ Որքան որ ես գիտեմ, ՍԱՊԾ-ն անընդհատ մերժում էր՝ պատճառաբանությամբ, որ թռչնագրիպի պատճառով հնարավոր չէ Ռուսաստանից հավկիթ ներկրել։ Իրենք, փաստորեն, առանց ՍԱՊԾ-ի թույլտվության են ներկրել», - ասաց Սերգեյ Ստեփանյանը՝ նշելով, որ իրենք ներկրողների հետ բացարձակ կապ չունեն, դրանով ՍԱՊԾ-ն է զբաղվում։
«Մենք տեղական արտադրողների շահերն ենք պաշտպանում», - ասաց միության նախագահը։
«ՍԱՊԾ-ն պատահական արկղերից նմուշառում է արել, որտեղ եղել են արյունոտ և կեղտոտ հավկիթներ։ Վտանգն այն է, որ Ռուսաստանում և Իրանում թռչնագրիպ կա, և ներկրումը շատ վտանգավոր է։ Հիմա իրենք բերել են հավկիթները, մնացել է մաքսատանը։ Տեսել են որ արգելքների են հանդիպում, նոր դիմել են միությանը՝ աջակցություն ստանալու նպատակով։ Բայց քանի որ արդեն կար ՍԱՊԾ-ի հայտարարությունը թռչնի գրիպի և խոզի գրիպի հետ կապված, և կային նմուշառման նկարները, որոնք ՍԱՊԾ-ն ներկայացրեց ինձ, ես երբեք չէի կարող ինձ թույլ տալ համաձայնել, որ այդ հավկիթները մտնեն հանրապետություն, քանի որ շատ ռիսկային է թռչնագրիպի տարածման համար», - ասաց Սերգեյ Ստեփանյանը։
Նա նաև նշեց, որ գոյություն ունի ձվի վերաբերյալ տեխնիկական կանոնակարգ, որտեղ նշվում է ներկրման պահանջները, որոնք իրենք չեն բավարարել։
«Ինչ վերաբերում է իրենց նշած բարի համբավին, իրենց բարի համբավը կախված է իրենցից, հաճախակի փոխվող սեփականատերերից և տնօրեններից։ Իրենց ձեռքում է իրենց համբավը։ Փոխանակ արտադրություն կազմակերպեն և իրենց համբավը վերականգնեն, ներկրում են էժանագին և կասկածելի որակի հավկիթ», - եզրափակեց Սերգեյ Ստեփանյանը։

Почему импортированные компанией «Лусакерт» яйца застряли на таможне – председатель Союза птицеводов
18/12/2018 18:29
Вчера руководство ООО «Лусакерт» распространило заявление о том, что 8 декабря этого года из России было импортировано в Армению 302.400 штук яиц, которые до сих пор находятся на КПП «Баграташен». В распространенном заявлении руководство компании отметило, что их перевозка в Армению фактически незаконно запрещена Государственной службой безопасности пищевых продуктов (ГСБПП) Армении.
«Это переходит все допустимые и недопустимые границы. Руководитель ГСБПП превышает свои полномочия, все подтверждающие качество яиц сертификаты ЕАЭС  имеются. В данной ситуации председатель Союза птицеводов Сергей Степанян выступает с явно лживыми и порочащими заявлениями и в этой связи компания обратится в суд с требованием принести публичные извинения перед компанией за нанесенный ее репутации ущерб», - отмечается в распространенном компанией «Лусакерт» заявлении.
В беседе с корреспондентом Aysor.am председатель Союза птицеводов Сергей Степанян заявил, что компания, которая занимается производством куриных яиц, не может организовать производство.
«Они четыре раза обращались в ГСБПП, чтобы получить разрешение на ввоз яиц. Насколько я знаю, ГСБПП постоянно отказывало, с аргументацией, что из-за птичьего гриппа нельзя импортировать яйца из России. Они фактически без разрешения ГСБПП импортировали из России яйца», - сказал Сергей Стапанян, отметив, что Союз птицеводов не имеет абсолютно никакой связи с импортерами, этим занимается ГСБПП.
«Мы защищаем интересы местных производителей», - отметил он.
«ГСБПП для проверки соответствия качества куриных яиц провело случайную выборку ячеек, на яйцах были кровь и грязь. Опасность в том, что из-за птичьего гриппа в России и Иране импорт опасен. Сейчас они привезли яйца, которые застряли на таможне. Увидели, что сталкиваются с запретом и только после решили обратиться для поддержки в Союз птицеводов. Однако поскольку ГСБПП уже выступило с заявлением в связи с птичьим и свиным гриппом и были фотографии взятых на пробу ячеек, которые мне показали, я не мог позволить, чтобы эти яйца были ввезены в республику, поскольку есть риск распространения птичьего гриппа», - сказал Сергей Степанян.
Он отметил, что существует технический регламент «Требования к безопасности яиц и яичных продуктов» на яйца, в котором прописаны требования к импорту, которые не были удовлетворены компанией.
«Что касается отмечаемой ими доброй славы и репутации, то их добрая слава зависит от них самих, часто меняющихся собственников и директоров. Вместо того чтобы организовать производство, и восстановить свою репутацию, импортируют дешевые яйца сомнительного качества», - резюмировал Сергей Степанян.