Սա կոչվում է հիբրիդային պատերազմ. մեր թշնամիները մեզ վրա աշխատում են. Թևան Պողոսյանը՝ Արցախի շուրջ հնչած հայտարարությունների մասին
18/12/2018 12:23
Մենք հիմա հիբրիդային պատերազմի ժամանակաշրջանում ենք գտնվում, որտեղ ցանկացածը փորձում է տեղեկատվությունը որպես զենք օգտագործել՝ սերմանելով Հայաստանի ներսում այնպիսի հոգեվիճակ, որ թվա, թե բոլոր կողմերից ճնշումներ են ու մեր իշխանություններն էլ փորձում են զիջումների գնալ, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Մարդկային զարգացման կենտրոնի նախագահ Թևան Պողոսյանը՝ անդրադառնալով Արցախի հարցի շուրջ վերջին շրջանում հնչած հայտարարություններին:
Խոսելով ՌԴ ԱԳ նախարարի Սերգեյ Լավրովի արած հայտարարության մասին, թե Իլհամ Ալիևը պատրաստակամ է վերսկսել բանակցությունները ղարաբաղյան հարցի շուրջ և Ալիևի այն հայտարարությանը, որ 2019 թվականը բեկումնային է լինելու ԼՂ շուրջ հայ-ադրբեջանական հակամարտությանը կարգավորման գործընթացում, Պողոսյանն ասաց.
«Աշխարհով մեկ բոլորը հույսեր են հայտնում: Բնական ստանդարդ պրոցեդուրա է, որ նորը գալով նոր հույսեր են հայտնում: Դա իրենց երկրների համար է արվում, մենք մեր շահերով ենք առաջնորդվելու և կարող ենք հարցնել՝ ի՞նչն է փոխվելու, որ նոր բեկում պիտի առաջանա: Ի՞նչ է Ալիևն ասել է, որ Երևանը էլ չի պատրաստվում հետ վերցնի հա՞, էլ զենքեր չի գնելու, գործողություններ չի կատարելու… Մենք էլ ենք չէ՞ ստանում տեղեկություններ ու շատ լավ գիտենք, թե ինչ է կատարվում: Մենք մեր տեղեկություններով պիտի առանորդվենք ու հասկանանք, որ սա այն գործողությունն է, որը կոչվում է հիբրիդային պատերազմ և մեր թշնամիները մեզ վրա աշխատում են»:
ՌԴ ԱԳՆ Սերգեյ Լավրովը Բաքվում հայտարարել էր, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը պատրաստակամ է վերսկսել բանակցությունները ղարաբաղյան հարցի շուրջ և կառուցողական լուծումներ փնտրել: Ալիևը Թվիթերի իր էջում գրել էր, որ 2019 թվականը նոր ազդակ կհաղորդի Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ հայ-ադրբեջանական հակամարտությանը կարգավորման գործընթացին:

Это называется гибридной войной и наши враги работают над нами – Теван Погосян о заявлениях вокруг Арцаха
18/12/2018 13:21
«Мы сейчас находимся на этапе гибридной войны, в которой каждый пытается использовать информацию в качестве оружия, формируя в Армении такую атмосферу, чтобы создавалось впечатление, что со всех сторон оказывается давление и наши власти пытаются пойти на уступки», - заявил сегодня журналистам председатель Международного центра человеческого развития Теван Погосян, касаясь озвученных в последнее время заявлений вокруг Арцаха.
Обратившись к заявлению главы МИД России Сергея Лаврова о том, что Ильхам Алиев собирается возобновить переговоры вокруг карабахского конфликта и заявлению Алиева о том, что 2019 год придаст новый импульс процессу урегулирования армяно-азербайджанского конфликта, Теван Погосян сказал:
«Во всем мире все выражают надежды. Это естественная стандартная процедура, мы будем руководствоваться своими интересами и можем спросить, что измениться для того, чтобы появился новый импульс. Разве Алиев заявил, что больше не собирается захватить Ереван, не будет больше покупать оружие, не будет осуществлять какие-то действия? Мы ведь тоже получаем информацию и очень хорошо знаем, что происходит. Мы должны руководствоваться нашей информацией и понять, что это называется гибридной войной и наши враги работают над нами».
Напомним, глава МИД России Сергей Лавров заявил в Баку, что президент Азербайджана Ильхам Алиев настроен на возобновление переговоров по карабахской проблеме и на поиск конструктивных развязок. Президент Азербайджана Ильхам Алиев оставил запись в Twitter, заявив, что «2019 год придаст новый импульс процессу урегулирования армяно-азербайджанского конфликта».