Մշակույթի նախարարությունը անժամկետ գործադուլ է հայտարարում
ՀՀ Մշակույթի նախարարությունը դեկտեմբերի 21-ից անժամկետ գործադուլ է սկսում, այս մասին Aysor.am-ը տեղեկացավ նախարարության աշխատակից Գուրգեն Ալեքյանի ֆեյսբուքյան էջից:
«Մշակույթի նախարարության աշխատակիցները դեմ են օպտիմալացմանը, դեկտեմբերի 21-ին, ժամը 9:00-ից ի նշան բողոքի՝ հավաքվելու են նախարարության շենքի մոտ և հայտարարելու են անժամկետ գործադուլի մասին: Նախարարության աշխատակիցները խնդիրը չեն անձնավորում, և ընդդիմանալու միտումը ամենևին էլ աշխատանքը կորցնելու մտավախությունից չէ: Նրանք դեմ են քաղաքական դիրքորոշմանը, և ընդգծում են, որ մշակույթը մշտապես եղել է մեր երկրի այցեքարտը, և մշակույթի նախարարությունը պետք է մնա մշակույթի նախարարություն»,-գրել է Գուրգեն Ալեքյանը:
Նշենք, որ գործադուլի պատճառ է հանդիսացել Կառավարության նոր որոշումը, ըստ որի Մշակույթի և սպորտի ու երիտասարդության նախարարությունները 2019 թվականի սկզբից պետք է հանդես գան ոչ թե առանձին գերատեսչություններ, այլ՝ միավորվեն Կրթության և գիտության նախարարության հետ:

Armenia’s Ministry of Culture has declared a strike from December 21, Aysor.am has learnt from employee Gurgen Alekyan’s Facebook post.
“The employees of the ministry are against the optimization and will gather in front of the building of the ministry on December 21 as a sign of protest and declare about strike,” the post says, adding that the protest is not personalized and is not dictated with the fear to lose job. “We are against the political position and stress that culture has always been the visit card of the country and the Ministry of Culture should remain Ministry of Culture,” Gurgen Alekyan wrote.
The cause of strike is the new decision of the government according to which from early 2019 the ministries of culture and sports and youth affairs will not be separate ministries but will be united with the Ministry of Education and Science.