Հայաստանում կրճատվելու է 5 նախարարություն. Մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության, սփյուռքի, գյուղատնտեսության ու էներգետիկայի
Կառավարության ներկայացրած պաշտոնական նախագծի համաձայն կկրճատվեն ոչ միայն մշակույթի ու Սփյուռքի, այլ նաև՝ Սպորտի ու երիտասարդության, ինչպես նաև գյուղատնտեսության և Էներգետիկայի նախարարությունները, տեեկացնում է Հանրապետական կուսակցության անդամ, ԱԺ փոխնախախագահ Արփինե Հովհաննիսյանը և հավելում.
«Ինչպեսև ակնկալվում էր, հայրենի կառավարությունը երկար սպասեցնել չտվեց։ Ընտրությունների արդյունքների ամփոփումից ընդամենը մեկ շաբաթ անց՝ դեկտեմբերի 20-ին, Կառավարության կողմից շրջանառության մեջ է դրվել «Կառավարության կառուցվածքի եւ գործունեության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: (Տես` մեկնաբանության մեջ)։
Նախագծի համաձայն կրճատվում են 5 նախարարություններ` միանալով այլ նախարարությունների: Նախագիծն առաջացնում է երկու անմիջական հետևանք`
1) առաջնային և ամենացավոտ հետևանքն իհարկե ահռելի թվով պետական ծառայողների անխուսափելի կրճատումն է:
Նոր տարում մարդկանց անգործ թողնելով՝ մեր «մարդակենտրոն» կառավարությունը եւս մեկ անգամ վերահաստատեց, որ իր համար կարեւորը ոչ թե ճիշտ, այլ հեշտ լուծումներն են։ Սա այն հիմնական մտահոգություններից էր, ինչի մասին իմ գործընկերները և անձամբ ես բարձրաձայնում էինք ամբողջ քարոզարշավի ընթացքում։ Բայց, ցավոք, մարդկանց մեծամասնությունը հավատաց Նիկոլ Փաշինյանին, ով այսօր արդեն ասում է, որ մարդիկ կրճատման մասին իմանալով են քվե տվել իրենց:
Հատկապես Ամանորից առաջ չէի անդրադառնա այս նախագծին, եթե խորհրդարանում հայտնված ընդդիմադիր ուժերը, զբաղված չլինեին միմյանց դեմ «աստղային» պատերազմներ վարելով կամ ավելի կարևոր՝ տոնածառի հանդես «խափանելով», իսկ իշխանության ներկայացուցիչներն էլ բանուգործը թողած` չհաշվեին թե ըստ իրենց ինչքան ժամանակով է հեռացել հանրապետականը։ Իսկ մարդիկ պետք է տեղեկացվեն իրենց սպասվող հեռանկարի մասին, որպիսի պլանավորեն իրենց հետագա քայլերը:
Հ.Գ. Կարծում եմ` վարչապետը ժանրի կանոններով կառաջարկի, որ այս բոլոր նախարարությունների աշխատակիցները ևս գործադուլ անեն, միևնույն է իրենք հո սպորտսմենները, էներգետիկները կամ գյուղատնտեսները չեն, ինչպես մշակույթի նախարարության աշխատակիցները մշակույթը չեն:
Եվ այս ամենը պետք է անել չմոռանալով նախորդ կառավարության հիմք դրած ծրագրերի ֆոնին լուսանկարվելը (շաբաթ օրը Վանաձորում բացված գործարանի հիմնարկեքը վարչապետ Կ. Կարապետյանն էր իրականացրել(տես՝ կից հղումը)։ Բայց այդ մասին իհարկե ոչ մի խոսք:
Հ.Հ.Գ. Մի դիտարկում վարչապետի` նախկին իշխանության կողմից մի քանի քվեի համար պաշտոնով վարձահատույց լինելու հայտարարության մասով։
Մի բան հստակ է ՝ նախորդ իշխանությունը չի կարևորել քվե բերելն այնչափ, որ այս ընտրությունների պես առաջնագծից մոտ 10 հազար զինվոր բերեր` Գորիսում, Կապանում, Վարդենիսում քվեարկելու համար։

В Армении будут сокращены 5 министерств: культуры, спорта и по делам молодежи, диаспоры, энергетики и сельского хозяйства
24/12/2018 12:09
Согласно представленному правительством официальному проекту, в Армении будут сокращены не только министерства культуры и диаспоры, а также спорта и по делам молодежи, но и министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов и сельского хозяйства, сообщает представитель Республиканской партии, вице-спикер парламента Арпине Ованнисян.
«Как и ожидалось, родное правительство не заставило долго ждать. Всего лишь через неделю после подведения итого парламентских выборов – 20-го декабря – правительство ввело в обращение законопроект о внесении изменений и дополнений в закон «О деятельности и структуре правительства» (см. в комментарии).
Согласно законопроекту, сокращаются 5 министерств – объединяясь с другими министерствами. Проект вызовет два прямых последствия:
Во-первых, первоочередное и самое болезненное последствие, конечно, неизбежное сокращение огромного числа государственных служащих.
Оставляя людей без работы в Новом году, наше «ориентированное на человека» правительство в очередной раз подтвердило, что для него важны не правильные, а легкие решения. Это одна из тех основных тревог, о которых я и мои коллеги говорили во время всей предвыборной кампании. Однако, к сожалению, большая часть людей поверили Николу Пашиняну, который сегодня уже заявляет, что люди, зная о сокращении, проголосовали за него.
Не обратилась бы к этому проекту, особенно перед Новым годом, если бы оказавшиеся в парламенте оппозиционные силы не были заняты «звездными войнами» друг против друга или что важнее, «срывом» новогоднего представления у елки, а представители власти, оставив дела, не считали бы, на какое время ушла Республиканская партия. Люди должны быть информированы об ожидающей их перспективе, чтобы планировать свои дальнейшие шаги.
P.S. Считаю, что премьер-министр, по правилам жанра, предложит, чтобы сотрудники всех этих министерств также объявили забастовку, ведь все равно, они не спортсмены, не энергетики или сельскохозяйственники, точно так как сотрудники культуры – не культура.
И все это нужно делать, не забывая сфотографироваться на фоне программ, основа которых заложена прошлым правительством (церемонию закладки фундамента завода, открытие которого состоялось в субботу в Ванадзоре, осуществил премьер-министр Карен Карапетян (см. приложение)). Однако об этом, конечно, ни слова.
P. P. S. Одно замечание о заявлении премьер-министра по части обязательств  перед прежней властью из-за нескольких голосов за свою должность.
Ясно одно, прежняя власть не придавала голосам такую важность, чтобы как эта власть привозить с передовой линии около 10 тысяч военнослужащих для голосования в Горисе, Капане, Варденисе.
P. P. S. Во-вторых, о других сюрпризах правительства для государственных служащих сообщу после Нового года», - написала Арпине Ованнисян.