Կանխատեսվում է Չինաստանի ՀՆԱ-ի կրճատում
Չինաստանում  ՀՆԱ-ի աճի տեմպերը 2019 թվականին կարող են կրճատվել մինչև 6,3 տոկոս, ասվում է  Չինաստանի հասարակական գիտությունների ակադեմիայի տարեկան զեկույցում:
«2018 թվականի սկզբին համաշխարհային տնտեսությունը շարունակում էր վերականգնման նշաններ դրսևորել, հիմնական ապրանքների գները կրկին սկսել են աճել, գլոբալ արժեզրկումը հարաբերական կայունություն էր ցուցաբերում: Հաշվի առնելով նոր միտումները, նախնական կանխատեսման համաձայն, երկրի տնտեսության աճը 2018 թվականի արդյունքներով կկազմի մոտ 6,6 տոկոս», - ասված է զեկույցում:
Նշվում է, որ 2019 թվականին իրադրությունն աշխարհում էլ ավելի անորոշ է լինելու, և , ըստ նախնական կանխատեսումների, Չինաստանի ՀՆԱ-ի աճի տեմպերը կդանդաղեն 0,3 տոկոսային կետով և  կկազմեն 6,3 տոկոս: Սակայն, ինչպես նշել են ակադեմիայի  վերլուծաբանները՝ ՀՆԱ-ի նույնիսկ 6,3 տոկոս աճի ցուցանիշով համաշխարհային տնտեսության զարգացման մեջ Չինաստանի ներդրումը դեռ կմնա առավել ծանրակշիռներից մեկը, տնտեսության «կտրուկ անկում» չի սպասվում:

В Китае прогнозируют снижение темпов роста ВВП страны
Темпы роста ВВП КНР в 2019 году могут сократиться до 6,3%, говорится в ежегодном докладе академии общественных наук Китая (АОН КНР).
"В начале 2018 года мировая экономика продолжала демонстрировать признаки восстановления, цены на основные товары вновь стали расти, глобальная инфляция демонстрировала относительную стабильность. Учитывая новые тенденции, по предварительному прогнозу рост экономики КНР по итогам 2018 года составит около 6,6%", - говорится в докладе.
Сообщается, что "ситуация в мире в 2019 году еще более неопределенная, и, по предварительным прогнозам, темпы роста ВВП Китая замедлятся на 0,3 процентных пункта и составят 6,3%".
Однако, отметили аналитики АОН КНР, даже с показателями роста ВВП в 6,3% вклад Китая в развитие мировой экономики все еще останется одним из наиболее значительных, "жесткой посадки" экономики КНР не ожидается.