Վահագն Հարությունյանի մեղադրանքը լրացվել է ևս մի քանի հոդվածներով. միջնորդել են կալանավորել նրան
Մարտի 1-ի գործով քննչական խմբի նախկին ղեկավար Վահագն Հարությունյանի մեղադրանքը լրացվել է, Aysor.am-ին տեղեկացրեց Հատուկ քննչական ծառայության մամլո խոսնակ Մարինա Օհանջանյանը։
Նախկին պաշտոնյան որպես մեղադրյալ է ներգրավվել ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 308–րդ հոդվածի 2–րդ մասի հատկանիշներով՝ «Պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ» և 309–րդ հոդվածի 2–րդ մասի հատկանիշներով՝ «Պաշտոնեական լիազորություններն անցնելը, որը զուգորդվել է բռնություն, զենք կամ հատուկ միջոցներ գործադրելով»:
Բացի այդ, ըստ խոսնակի, Հարությունյանին կալանավորելու միջնորդություն է այսօր ներկայացվել դատարան։
Ավելի վաղ Aysor.am-ը տեղեկացրել էր, որ Հայաստանի Վերաքննիչ դատարանը դեկտեմբերի 13-ին որոշել էր վերացնել Մարտի 1-ի քննչական խմբի նախկին ղեկավար Վահագն Հարությունյանի նկատմամբ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի կողմից կիրառված կալանքի որոշումը։ Այսօր Գլխավոր դատախազությունը հայտարարել էր, որ չի պատրաստվում Վճռաբեկ դատարանում բողոքարկել Հարությունյանի խափանման միջոցը փոխելու մասին Վերաքննիչի որոշումը։
ՀՔԾ մամուլի խոսնակը մեզ հետ զրույցում նկատեց, որ գլխավոր դատախազության կողմից Վճռաբեկ դատարանում չբողոքարկելը մեծ մասամբ պայմանավորված էր Հարությունյանի մեղադրանքը լրացնելու հանգամանքով։
Aysor.am-ի հետ զրույցում Վահագն Հարությունյանի փաստաբան Միհրան Պողոսյանն ասաց, որ իրենք պաշտոնապես որևէ ծանուցում չեն ստացել վարույթն իրականացնող մարմնից։
«Վարույթն իրականացնող մարմինը, տեսնելով, որ կալանավորելու համար օրինական հիմքերը բացակայում են, փորձ է անում լրացնել մեղադրանքը։ Այսինքն՝ Հատուկ քննչական ծառայության գերնպատակը մարդուն ամեն գնով կալանավորելն է», - նշեց Միհրան Պողոսյանը։
Մինչ այդ, նկատենք, Վահագն Հարությունյանին մեղադրանքն առաջադրվել էր ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 38-349-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով՝ «Քննիչի կողմից քրեական գործով ապացույցներ կեղծելուն օժանդակելը»։ Վահագն Հարությունյանը Aysor.am-ին տված հարցազրույցում հայտարարել էր, որ չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքը

Обвинение Ваагну Арутюняну дополнено, подано ходатайство о его аресте
Предъявленное бывшему руководителю Следственной группы по расследованию событий 1-2 марта 2008 года в Ереване Ваагну Арутюняну обвинение дополнено, заявила Aysor.am пресс-секретарь Специальной следственной службы Мариана Оганджанян.
Ваагн Арутюнян привлечен в качестве обвиняемого по признакам ч.2 ст.308 и ч.2 ст.309  Уголовного кодекса Армении.
Кроме того, сегодня представлено ходатайство в суд об аресте Ваагна Арутюняна.
Ранее Aysor.am сообщал, что 13 декабря бывший руководитель Следственной группы по расследованию событий 1-2 марта 2008 года в Ереване, бывший заместитель председателя Следственного комитета Ваагн Арутюнян освобожден из-под ареста решением Апелляционного суда.
Адвокат отметил, что решение Апелляционного суда пока не получено и посему не может сообщить, на каком основании его подзащитный был освобожден от ареста. Вместе с тем, он оценил решение суда позитивно.
Он отметил, что В.Арутюнян находится в Москве, где проходит курс лечения, после чего вернется в Ереван.
Напомним, ранее Специальная следственная служба распространила сообщение о том, что бывший руководитель Следственной группы по расследованию событий 1-2 марта 2008 года в Ереване Ваагн Арутюнян обвиняется в фальсификации улик для сокрытия участия подразделений ВС Армении в событиях 1 марта.
В интервью Aysor.am Ваагн Арутюнян заявил, что считает предъявленное обвинение и объявленный розыск незаконным и необоснованным.