«Коммерсант». Երևանը գազի գինը չի բարձրացնի, սակայն «Գազպրոմը» կարող է նվազեցնել ներդրումները Հայաստանում
09/01/2019 12:55
«Գազպրոմը» վերջին պահին կարողացել է պայմանավորվել Հայաստանի նոր իշխանությունների հետ 2019-ին գազի գնի 10 տոկոսի չափով թանկացման վերաբերյալ՝ մինչև 165 դոլար 1000 խմ-ի համար: Չնայած պայմանավորվածությունն ունի ֆորմալ տեսք՝ գինը թանկացել է «Գազպրոմ Արմենիայի» համար, սակայն ներքին սակագները Երևանը պատրաստ չէ բարձրացնել: Ըստ փորձագետների՝ փաստացի «Գազպրոմը» կարողացել է չեղարկել ներքին զեղչերը, որի հաշվին իր դուստր ընկերությունը երկրի ենթակառուցվածքում ներդրումներ էր իրականացնում:
«Գազպրոմի» ղեկավար Ալեքսանդր Միլլերը և ՀՀ փոխվարչապետի պաշտոնակատար Մհեր Գրիգորյանը դեկտեմբերի 31-ին ստորագրել են լրացուցիչ համաձայնագիր՝ «Գազպրոմ Արմենիային» գազի մատակարարման պայմանագրի համար: Այս տարվա հունվարի մեկից Գազպրոմը Հայաստանին վաճառվող գազի գինը թանկացրեց 10 տոկոսով՝ 1000 խմ-ի դիմաց սահմանելով 165 դոլար: 2016-ի պայմանագրով 165 դոլար արժեքը նվազեցվում էր մինչև 150 դոլար:
Հայաստանին գազի  մատակարար «Գազպրոմ Արմենիայի» հետ պայմանագիրը կնքվել էր 2013 թվականին՝ տարեկան մինչև 2,5 մլրդ խմ ծավալով վառելիքի մատակարարմամբ: 2018-ի 9 ամիսներին Հայաստան է մատակարարվել 1,37 միլիարդ խմ գազ:
«Գազպրոմը» ստիպված էր լրացուցիչ պայմանավորվածություններ ձեռք բերել Հայաստանի նոր իշխանությունների հետ. 2018 թ. գարնանը երկրում հեղաշրջման արդյունքում ընդդիմության առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանը դարձել է վարչապետ: Դրանից հետո Երևանի պետական կառույցների հետ հարաբերությունները բարդացան: Հուլիսին պետական եկամուտների կոմիտեն բացահայտել է հարկային խախտումներ մի շարք գազալցակայաններում, այդ թվում, «Գազպրոմ Արմենիա»-ի դուստր ձեռնարկությունում՝ «Ավտոգազում»:
Այնուհետև հարկային պահանջներ են ներկայացվել «Ռուսական երկաթուղիներ» ՓԲԸ-ի «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի և «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ դուստր ձեռնարկություններին: Գազային ընկերությունը հերքել է մեղադրանքները և հայտարարել, որ երկու տարվա ընթացքում կրել է տարեկան 27,6 մլն դոլարի վնաս: Կառավարությունը պնդում էր, որ 2019 թվականից գազի գինը պետք է նվազի: Արդյունքում, կողմերը համաձայնել են, որ գազի արժեքը կավելանա, բայց ներքին շուկայի սակագները (հազար խորանարդ մետրը 290 դոլար)՝ ոչ:
«Գազպրոմից» Երևանի հետ բանակցությունները չեն մեկնաբանել, մինչդեռ ՀՀ փոխվարչապետի պաշտոնակատար Մհեր Գրիգորյանն «Ազատություն» ռադիոկայանին տված հարցազույցում հայտարարել է, որ կառավարության և «Գազպրոմ Արմենիայի» միջև սպառողների համար գազի գնի շուրջ քննարկումը կարող է ամիսներ տևել:
Այս առնչությամբ «Կոմերսանտը» ներկայացրել է նաև ռուս փորձագետների կարծիքը: Մասնավորապես՝ «Ռայֆֆայզենբանկից» Անդրեյ Պոլիշչուկը գտնում է, որ «Գազպրոմի» ու ՀՀ իշխանությունների նոր պայմանավորվածությունները կարող են հանգեցնել «Գազպրոմ Արմենիայի» մարժայի կրճատմանը, սակայն դա կրիտիկական բնույթ չի կրի:

«Коммерсант»: Ереван не поднимет цену газа, но «Газпром» может снизить инвестиции в Армении
«Газпром» в последний момент смог договориться с новыми властями Армении о повышении цены на газ для страны с 2019 года на 10%, до $165 за тысячу кубометров. Впрочем, соглашение выглядит формальным: цена выросла для ЗАО «Газпром Армения», но внутренние тарифы Ереван повышать не готов. По мнению экспертов, фактически «Газпром» мог отменить внутреннюю скидку, за счет которой его дочерняя компания инвестировала в инфраструктуру страны, пишет Коммерсант.
Глава «Газпрома» Алексей Миллер и и. о. вице-премьера Армении Мгер Григорян  31 декабря подписали допсоглашение к контракту на поставку газа ЗАО «Газпром Армения». Цена газа для Армении на границе с Грузией с начала 2019 года выросла на 10%, до $165 за тысячу кубометров. Соглашение от 2016 года опускало цену с тех же $165 до $150 за тысячу кубометров.
Контракт с ЗАО «Газпром Армения» был заключен в 2013 году на поставку до 2,5 млрд кубометров в год в 2014–2018 годах. За девять месяцев 2018 года «Газпром» экспортировал 1,37 млрд кубометров.
Переговоры о допсоглашении «Газпрому» пришлось вести уже с новыми властями Армении: весной 2018 года в стране по итогам переворота премьером стал оппозиционер Никол Пашинян. После этого отношения Еревана с российскими госструктурами осложнились. В июле комитет по госдоходам выявил налоговые нарушения в нескольких газозаправочных компаниях, в том числе дочерней компании ЗАО «Газпром Армения» «Автогаз». Затем были предъявлены налоговые претензии дочернему ОАО РЖД ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» и самому ЗАО «Газпром Армения». В газовой компании опровергали обвинения и заявляли, что в течение двух лет она несет ежегодные убытки в $27,6 млн. Правительство настаивало на снижении цены на газ с 2019 года. В итоге стороны договорились, что стоимость газа вырастет, но тарифы для внутреннего рынка ($290 за тысячу кубометров) — нет.
В «Газпроме» не комментируют итоги переговоров. Как заявил Мгер Григорян 7 января «Радио Азатутюн» (армянская служба «Радио Свобода»), обсуждение цены газа для армянских потребителей правительство и «Газпром Армения» начнут 8 января. По его словам, пока не будет четкого решения, газораспределительная компания не станет обращаться в Комиссию по регулированию общественных услуг Армении с заявкой на пересмотр тарифов: «Должно быть сделано все для того, чтобы тариф не повысился... Более эффективная работа компании и сокращение лишних расходов исходит также из интересов ЗАО "Газпром Армения". Причем была выражена подобная готовность». Чиновник отметил, что обсуждение может затянуться на несколько месяцев.
Андрей Полищук из Райффайзенбанка считает, что новые договоренности «Газпрома» и властей Армении могут привести к сокращению маржи ЗАО «Газпром Армения», но не станут критическими. Алексей Гривач из ФНЭБ полагает, что частично отменена скидка, которую «Газпром» предоставлял ЗАО «Газпром Армения» для обеспечения инвестиций в развитие инфраструктуры. В условиях, когда новые власти предприняли резкие шаги по отношению к дочерней компании «Газпрома», было бы странно ожидать сохранения ресурса внутри Армении, считает эксперт. Но, добавляет он, это может стать предметом дальнейших переговоров.