ԵԽ-ի գլխավոր քարտուղարի թեկնածուների թիվը հասել է 4-ի
Ստրասբուրգում վերջնականապես որոշվել են Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնի թեկնածուները: Վերջին պահին առաջադրվել է ևս երկու թեկնածու:
Նախօրեին թեկնածուների թիվը երկուսն էր՝ Բելգիայի արտաքին գործերի նախարար Դիդիեն Ռեյնդերսը և Լիտվայի նախկին վարչապետ Անդրյուս Կուբիլյուսը:
Եվրոպայի խորհրդում РИА Новости-ի զրուցակիցներից մեկը պատմել է, որ հինգշաբթի թեկնածուների առաջադրման վերջին ժամկետն է: Մեկ այլ զրուցակից նշել է, որ «տեսականորեն կարող է ևս մեկ թեկնածու լինել, բայց քիչ հավանական է»:
Դրա հետ մեկտեղ, գործակալության տվյալով, թեկնածությունների ներկայացման «դեդլայնից» մի քանի ժամ առաջ առաջադրվել է ևս երկու թեկնած՝ Խորվաթիայի ԱԳ նախարար Մարիա Պեյչինովիչ-Բուրիչը և հույն քաղաքական գործիչ Դորա Բակոյանին:

Число кандидатов на пост генсека Совета Европы пополнилось двумя женщинами
Страсбурге окончательно определились с кандидатами на пост генсека Совета Европы. В последний момент было внесено еще два кандидата.
Накануне число кандидатов составляло два человека: министр иностранных дел Бельгии Дидье Рейндерс и экс-премьер Литвы Андрюс Кубилюс.
Один из собеседников агентства в Совете Европы рассказала, что 10 января - последний срок подачи кандидатов.
Другой собеседник отметил, что "теоретически может быть еще кто-то по кандидатам, но маловероятно".
Вместе с тем, по данным РИА Новости, за несколько часов до "дедлайна" по предоставлению кандидатур, были поданы еще два претендента: глава хорватского МИД Мария Пейчинович-Бурич и греческий политик Дора Бакоянни.