Նոր իշխանությունը ճնշման տակ է պահում դատական իշխանությունն ու զանգվածային լրատվամիջոցները. ՀՅԴ
Ժողովրդավարությունը նախ հակառակ, այլ տեսակետ ու կարծիք հանդուրժելու մթնոլորտի ստեղծման մեջ է, մինչդեռ ներկայումս մեզ մոտ այլ է` հակառակ տեսակետն ընդունվում է հիստերիայով, ահաբեկումով, լրատվամիջոցներում ու սոցիալական ցանցերում սանձազերծվող արշավով: Այդ մասին ասել է ՀՅԴ Բյուրոյի ներկայացուցիչ Հրանտ Մարգարյան ՀՅԴ 33-րդ Ընդհանուր ժողովի բացման ժամանակ։
«Իսկ դատական համակարգը, անկախ նրանից, թե որքանով է կարող արդարամիտ լինել, ակնհայտորեն ենթակա է ճնշումների։ Մենք շատ հեռու ենք ժողովրդավարությունից ու անկախ դատական համակարգ ունենալուց։
Խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում ձևավորվել է, ըստ էության, մեկ քաղաքական ուժի իշխանություն, որն իր ձեռքում կենտրոնացնելով թե' օրենսդիր, թե' գործադիր իշխանությունը, իր ճնշման տակ է պահում նաև դատական իշխանությունն ու, այսպես կոչված, չորրորդ իշխանությունը`զանգվածային լրատվամիջոցները», - հայտարարել է Հ.Մարգարյանը։
Նրա խոսքով, ըստ էության` խախտվել է կառավարման խորհրդարանական համակարգի կարևորագույն հատկանիշը` իշխանության հակակշռելիության ու հաշվետվողականության սկզբունքը:
«Չի ձևավորվել կոռուպցիայի դեմ պայքարի անկախ համակարգ, չափազանց մեծ է վտանգը օրենսդիր և գործադիր իշխանությունների միաձուլման և անձնակենտրոն իշխանության ամրապնդման», - նշել է նա։

New authorities exert pressure on judicial system and mass media: ARF-D
Democracy is in the creation of atmosphere of tolerance of opposite viewpoint and opinion, while currently in Armenia an opposite viewpoint is being accepted with hysteria, threatening, campaign in mass media and social networks, ARF-D Bureau representative Hrant Margaryan said today at the opening of the party’s 33d General Assembly.
“Pressures are obviously being made on the judicial system. We are very far from having democracy and independent judicial system,” he said.
“In essence, ruling of one political force has been established in the parliament as a result of elections which focused in its hands both the legislative and executive powers, makes pressures on judicial power and the so-called fourth power – mass media,” he said, adding that the counter-balance has been violated.
“No independent system to fight against corruption has been formed, there is a great danger of merging of the legislative and executive powers and consolidation of person-oriented power,” he said.