«Քաղբանտարկյալ» տերմինը չի տարածվում Մանվել Գրիգորյանի և Ռոբերտ Քոչարյանի վրա․ Իգիթյան
Իրենց պաշտպանյալներին քաղբանտարկյալ որակելով՝ պաշտպանները վնասում են նրանց, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հովհաննես Իգիթյանը` անդրադառնալով Մանվել Գրիգորյանի պաշտպանի կողմից իր պաշտպանյալին քաղբանտարկյալ որակելուն։
«Պաշտպանյալին որպես քաղբանտարկյալ ներկայացնելը և ամբողջ պաշտպանությունը դրա վրա կառուցելը՝ առաջին հերթին վնասում է պաշտպանյալին», - նշեց նա։
Պատգամավորն ընդգծեց, եթե 2008-ին քաղբանտարկյալի համար հստակ սահմանում չկար, ապա 2012-ին ԵԽԽՎ-ում տրվեց այդ սահմանումը, մինչդեռ դրանում նշված կետերից ոչ մեկը, Իգիթյանի խոսքով, չի տարածվում Մանվել Գրիգորյանի կամ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի վրա, քանի որ նրանց առաջադրված մեղադրանքները ոչ մի ընդհնարություն չունեն «քաղբանտարկյալ» եզրույթի հետ։
«Եթե պաշտպանները հույս ունեն, որ ՄԻԵԴ-ում կփորձեն հետագայում պաշտպանել նրանց որպես քաղբանտարկյալ, նրանք սխալվում են», -  ընդգծեց Իգիթյանը։
Հիշեցնենք՝ Մանվել Գրիգորյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ ապօրինի կերպով ռազմամթերք ձեռք բերելու և այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ պահելու համար, ինչպես նաև ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով՝ մի խումբ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ յուրացման եղանակով իր վստահությանը հանձնված առանձնապես խոշոր չափերով ուրիշի գույք հափշտակելու համար:
Ռոբերտ Քոչարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի 1-ին մասով՝ այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը տապալելու համար:

Термин «политзаключенный» не распространяется на Манвела Григоряна и Роберта Кочаряна – Ованнес Игитян
17/01/2019 14:12
Считая своих подзащитных политзаключенными, адвокаты наносят им вред, заявил сегодня журналистам депутат парламента от фракции «Мой шаг» Ованнес Игитян,  касаясь того, что Манвел Григорян был квалифицировать своим адвокатом как политический заключенный.
«Представлять подзащитного как политического заключенного и строить всю защиту на этом – в первую очередь наносит вред подзащитному», - сказал Игитян.
Депутат подчеркнул, что если в 2008 год не было точного определения для политзаключенного, то в 2013 году в ПАСЕ приняла резолюцию относительно понятия «политзаключенный». При этом, по словам Ованнеса Игитяна, ни один из указанных документе пунктов не распространяется на Манвела Григоряна или Роберта Кочаряна, поскольку выдвинутые им обвинения не имеют ничего общего с термином «политзаключенный».
«Если адвокаты надеются, что попытаются в дальнейшем защитить их в ЕСПЧ как политзаключенных, то они ошибаются», - подчеркнул депутат.
Напомним, Манвелу Григоряну выдвинуто обвинение по ч.2 ст.235 Уголовного кодекса (незаконное приобретение, хранение огнестрельного оружия, совершенные группой лиц по предварительному сговору), а также п.1 ч.3 ст.179 Уголовного кодекса (присвоение или растрата, то есть хищение чужого имущества, вверенного виновному, в крупных размерах).
Второму президенту Армении Роберту Кочаряну предъявлено обвинение по ч.1 ст.300.1 Уголовного кодекса Армении (насильственное свержение конституционного строя Республики Армения, по сговору с другими лицами).