Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանը հետ է կանչվել Ֆրանկոֆոնիայի մշտական խորհրդում ՀՀ մշտական ներկայացուցչի պաշտոնից
17/01/2019 15:42
Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանը հետ է կանչվել Ֆրանկոֆոնիայի մշտական խորհրդում ՀՀ մշտական ներկայացուցչի պաշտոնից. նման հրամանագիր է ստորագրել ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը։
Նախագահի մեկ այլ հրամանագրով՝ Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանը նշանակվել է Միավորված ազգերի կրթական, գիտական և մշակութային կազմակերպությունում Հայաստանի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ (նստավայրը՝ Փարիզ):

Christian Ter-Stepanyan recalled from the post of Armenia’s representative in the Permanent Council of La Francophonie
17/01/2019 15:59
Christian Ter-Stepanyan has been recalled from the post of Armenia’s resident representative in the Permanent Council of La Francophonie.
The corresponding decree has been signed by Armenia’s president Armen Sarkissian.
With another decree Ter-Stepanyan has been appointed Armenia’s resident representative in UN’s Educational, Scientific and Cultural Organization (residence in Paris).