Լեռնային Ղարաբաղի հետ ռազմական փոխօգնության պայմանագիր կնքելու անհրաժեշտություն չկա. Անդրանիկ Քոչարյան
17/01/2019 13:35
Լեռնային Ղարաբաղի հետ ռազմական փոխօգնության պայմանագիր կնքելու անհրաժեշտություն այս պահին չեմ տեսնում, այսօր Ազգային ժողովում ունեցած իր ելույթում հայտարարեց Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հաննաժողովի նախագահի թեկնածու Անդրանիկ Քոչարյանը՝ պատասխանելով ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արման Բաբաջանյանի հարցին:
Պատգամավորը հիշեցրել էր ապրիլյան պատերազմից հետո Արտգործնախարարությանը ՀՀ 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի տված հանձնարարության մասին՝ Լեռնային Ղարաբաղի հետ ռազմական փոխօգնության պայմանագիր կնքելու նպատակով և հետաքրքրվել՝ արդյոք տեսնում է նման պայմանագիր կնքելու անհրաժեշտություն:
«Հայաստանը պետք է լինի Արցախի անվտանգության երաշխավորը, դրանով ամեն ինչ ասված է և այդ հարաբերություններով մենք միայն հաջողություններ ենք ունեցել, չենք ունեցել խնդիրներ և չեմ ուզում, որ միջազգային հարթակում էլ ստեղծենք պրոբլեմ այս պահին, որովհետև մենք մեր ներքին խնդիրները կարողանում ենք լուծել, եթե խառնակիչները շատ չխառնակեն», - հավելեց հանձնաժողովի նախագահի թեկնածուն:

Необходимости в заключении договора о военном взаимодействии с Нагорным Карабахом нет – Андраник Кочарян
17/01/2019 14:33
В настоящее время необходимости в заключении договора о военном взаимодействии с Нагорным Карабахом не вижу, заявил сегодня в своем выступлении в Национальном Собрании кандидат в председатели постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности Андраник Кочарян, отвечая на вопрос депутат фракции «Мой шаг» Армана Бабаджаняна.
Депутат напомнил о данном третьим президентом Армении Сержем Саргсяном после апрельской войны министерству иностранных дел поручении заключить договор о военном взаимодействии с Нагорным Карабахом и поинтересовался, видит ли Андраник Кочарян необходимость в заключении такого договора.
«Армения должна быть гарантом защиты безопасности Арцаха, этим все сказано и благодаря этим отношениям мы фиксировали только успехи, не имели проблем и не хочу, чтобы сейчас создавали проблемы на международных площадках, поскольку нам удается решить наши внутренние проблемы, если смутьяны не баламутят воду», - добавил Андраник Кочарян.