Վուչիչը Պուտինին հովվաշան ձագ նվեր կտա
Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչն արտասովոր նվեր է պատրաստել ՌԴ առաջնորդ Վլադիմիր Պուտինի համար, հայտնել են Blic թերթին Վուչիչի աշխատակազմից:
Ինչպես գրում է թերթը՝ ակնկալվում է, որ հինգշաբթի Բելգրադ Պուտինի այցի ժամանակ Սերբիայի առաջնորդը նրան կտա հարավսլավական (Շարպալինյան) հովվաշան ձագ:
«Շնիկը յոթ սերունդ լուրջ տոհմաբանություն ունի: Խոսքը մեր ամենահին ցեղատեսակի շների մասին է: Հայտնի է, որ նախագահ Պուտինը սիրում է հենց այդպիսի ցեղատեսակներ», - մեջբերել է աղբյուրի խոսքերը թերթը: Նշվում է, որ նախագահ Վուչիչն առաջին անգամ Ռուսաստանի ղեկավարին շուն կնվիրի:
Շարպլանինյան հովվաշունը Բալկանյան թերակղզում հայտնված շների ցեղատեսակ է: Այն օգտագործվում է լեռնային արոտավայրերում ոչխարների հոտերը հսկելու համար՝ որպես ծառայողական և պահապան շներ: Առասպելի համաձայն, այդ շների նախնիները` տիբեթյան մաստիֆները, բերվել էին Ալեքսանդր Մակեդոնացու ռազմիկների կողմից՝ արևելյան արշավանքների ժամանակ:

Вучич подарит Путину щенка югославской овчарки
Президент Сербии Александар Вучич приготовил необычный подарок своему российскому коллеге Владимиру Путину, сообщил газете Blic источник в администрации Вучича.
Как пишет газета, ожидается, что в ходе визита Путина в Белград в четверг сербский лидер подарит ему щенка югославской (шарпалинской) овчарки.
"У щенка серьезная родословная на семь поколений. Речь идет о нашей самой старой автохтонной породе собак, известно, что президент Путин как раз такие породы любит", - цитирует издание слова источника. Отмечается, что президент Вучич впервые подарит российскому лидеру собаку.
Шарпланинская овчарка - порода собак, появившаяся на Балканском полуострове. Используется для охраны овечьих стад на горных выпасах, в качестве служебной и сторожевой собаки. По легенде, предки этих собак - тибетские мастифы - были привезены из восточных походов воинами Александра Македонского.