Նախագահը հանդիպել է Շարժայի կառավարիչ Շեյխ, դոկտոր Սուլթան բին Մոհամմեդ Ալ Քասիմիի հետ
Պաշտոնական այցով Արաբական Միացյալ Էմիրություններում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Շարժայի կառավարիչ Շեյխ, դոկտոր Սուլթան բին Մոհամմեդ Ալ Քասիմիի հետ:
Հանրապետության նախագահը բարձր է գնահատել Շեյխ Սուլթան բին Մոհամմեդ Ալ Քասիմիի ջերմ վերաբերմունքն ու ընդգծված ուշադրությունը հայ ժողովրդի նկատմամբ, որի վառ արտահայտությունն են նրա անմիջական աջակցությամբ ու նվիրատվությամբ իրականացված ծրագրերը։
Հանրապետության նախագահը և Շեյխ Սուլթան բին Մոհամմեդ Ալ Քասիմին քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների ընդլայնման հնարավորությունները՝ հատկապես կարևորել համագործակցությունը գիտահետազոտական և գիտակրթական բնագավառներում։
«Պատրաստ ենք առավել զարգացնել ու խորացնել մեր բարեկամ երկրների և ժողովուրդների միջև ձևավորված հարաբերությունները»,-շեշտել է Հայաստանի նախագահը:
Քննարկման արդյունքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ հատուկ ընտրված գործարարների խումբ կայցելի Հայաստան՝ համագործակցության հնարավորություններին տեղում ծանոթանալու և կոնկրետ ծրագրեր քննարկելու նպատակով։
Խոսվել է նաև Շարժայի և Հայաստանի քաղաքներից որևէ մեկը քույր քաղաքներ հռչակելու համաձայնագրի ստորագրման հնարավորության մասին։
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը հրավիրել է Շարժայի կառավարիչ Շեյխ, դոկտոր Սուլթան բին Մոհամմեդ Ալ Քասիմին այցելել Հայաստան, ինչը սիրով ընդունվել է նրա կողմից։

Президент Армении встретился с эмиром Шарджи Шейхом, доктором Султаном бин Мухаммадом аль-Касими
Находящийся с официальным визитом в Объединённых Арабских Эмиратах президент Армении Армен Саркисян встретился с эмиром Шарджи Шейхом доктором Султаном бин Мухаммадом аль-Касими, сообщает пресс-служба президента Армении.
Президент Армении высоко оценил тёплое отношение и подчёркнутое внимание Шейха Султана бин Мухаммада аль-Касими к армянскому народу, ярким проявлением которого являются реализованные при его содействии и пожертвованиях проекты.
Президент Саркисян и Шейх Султан бин Мухаммад аль-Касими обсудили возможности расширения двусторонних отношений. Они особо подчеркнули важность сотрудничества в научно-исследовательской и научно-образовательной сферах.
«Мы готовы ещё более развивать и углублять налаженные между нашими дружественными странами и народами отношения», - подчеркнул президент Армении.
В результате обсуждений достигнута договорённость, что Армению посетит специально подобранная группа предпринимателей, чтобы на месте ознакомиться с возможностями сотрудничества и обсудить конкретные проекты.
Речь шла также о возможности провозгласить городами-побратимами какие-либо города Шарджи и Армении, подписав соответствующее соглашение.
Президент Армен Саркисян пригласил эмира Шарджи Шейха доктора Султана бин Мухаммада аль-Касими посетить Армению. Приглашение было с радостью принято.