ԵՄ-ն հստակ միջոցառումներ է ակնկալում` հայ և ադրբեջանցի ժողովուրդներին խաղաղության պատրաստելու համար
ԵՄ արտաքին գործերի ու անվտանգության քաղաքականության հարցերով հանձնակատարի մամուլի քարտուղար, ԵՄ արտաքին քաղաքականության ծառայության ղեկավարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մայա Կոսյանչիչը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի կապակցությամբ:
«Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև վերջին շփումները, նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո երկու երկրների արտգործնախարարների հանդիպումները, որոնցից վերջինը կայացել է Փարիզում՝ 2019 թվականի հունվարի 16-ին, դրական ազդակներ են տալիս Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում առաջընթացի համար:
Եվրոպական միությունն ակնկալում է դրանց արդյունքների լիարժեք իրականացումը: Այդ թվում՝ ակնկալվում է նաև բնակչությանը խաղաղության պատրաստելու  հստակ միջոցառումների ընդունման, նաև բանակցությունների ակտիվացման ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկելու անհրաժեշտության մասին արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների վերջին համաձայնության իրականացումը:
Եվրոպական միությունը շարունակում է լիովին աջակցել միջնորդական ջանքերին և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների առաջարկություններին, այդ թվում`Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցչի,  նաև  քաղաքացիական հասարակությունների միջև վստահության ամրապնդման միջոցառումների միջոցով:
Բոլորը կհաղթեն ամուր խաղաղությունից, որը կնպաստի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանին իրացնել իր ներուժը», - ասվում է հայտարարության մեջ:

EU looks forward to concrete steps aimed at reinvigorating the negotiations
Spokesperson for Foreign Affairs and Security Policy/European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations Maja Kocijancic released a statement on recent developments toward the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict.
"Exchanges in recent months between the Prime Minister of the Republic of Armenia, Nikol Pashinyan, and the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, as well as meetings of the Foreign Ministers under the auspices of the Co-Chairs of the Organisation for Security and Cooperation in Europe (OSCE) Minsk Group, most recently in Paris on 16 January 2019, send a positive signal for progress in the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict.
The European Union is looking forward to the full implementation of their outcomes, including the recent Foreign Ministers’ agreement on the need to take concrete measures to prepare the populations for peace, as well as the consideration of steps aimed at reinvigorating the negotiations.
The European Union continues to fully support the mediation efforts and proposals of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, including through the EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia, as well as through civil society confidence-building measures across the conflict divide. All would stand to benefit from lasting peace, which would help to enable the South Caucasus region to fulfil its potential."