ԵՄ-ն հստակ միջոցառումներ է ակնկալում` հայ և ադրբեջանցի ժողովուրդներին խաղաղության պատրաստելու համար
ԵՄ արտաքին գործերի ու անվտանգության քաղաքականության հարցերով հանձնակատարի մամուլի քարտուղար, ԵՄ արտաքին քաղաքականության ծառայության ղեկավարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մայա Կոսյանչիչը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի կապակցությամբ:
«Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև վերջին շփումները, նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո երկու երկրների արտգործնախարարների հանդիպումները, որոնցից վերջինը կայացել է Փարիզում՝ 2019 թվականի հունվարի 16-ին, դրական ազդակներ են տալիս Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում առաջընթացի համար:
Եվրոպական միությունն ակնկալում է դրանց արդյունքների լիարժեք իրականացումը: Այդ թվում՝ ակնկալվում է նաև բնակչությանը խաղաղության պատրաստելու  հստակ միջոցառումների ընդունման, նաև բանակցությունների ակտիվացման ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկելու անհրաժեշտության մասին արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների վերջին համաձայնության իրականացումը:
Եվրոպական միությունը շարունակում է լիովին աջակցել միջնորդական ջանքերին և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների առաջարկություններին, այդ թվում`Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցչի,  նաև  քաղաքացիական հասարակությունների միջև վստահության ամրապնդման միջոցառումների միջոցով:
Բոլորը կհաղթեն ամուր խաղաղությունից, որը կնպաստի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանին իրացնել իր ներուժը», - ասվում է հայտարարության մեջ:

ЕС ожидает принятия конкретных мер по подготовке армянского и азербайджанского народов к миру
Пресс-секретарь верховного представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности Федерики Могерини Майя Косьянчич  выступила с заявлением в связи с процессом карабахского урегулирования.
«Недавние контакты между премьер-министром Республики Армения Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, а также встречи министров иностранных дел двух стран под эгидой сопредседателей МГ ОБСЕ, последняя из которых состоялась 16 января 2019 года в Париже, придают позитивные импульсы прогрессу в мирном урегулировании нагорно-карабахского конфликта.
Европейский союз с нетерпением ожидает полной реализации их результатов, в том числе недавней договоренности министров иностранных дел о необходимости принятия конкретных мер по подготовке населения к миру, а также принятии шагов, направленных на активизацию переговоров.
Европейский союз продолжает полностью поддерживать посреднические усилия и предложения сопредседателей Минской группы ОБСЕ, в том числе через Специального представителя ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии, а также меры по укреплению доверия между гражданскими обществами.
Все выиграют от прочного мира, который поможет региону Южного Кавказа реализовать свой потенциал», – говорится в заявлении.