«Ֆրութֆուլ Արմենիայի» շնորհիվ Արմավիրի մարզի երկու բժշկական կենտոն համալրվել է սարքավորումներով և գույքով
21/01/2019 14:47
Մեծամոր ու Արմավիր քաղաքների բժշկական կենտրոնները համալրվել են գույքով և սարքավորումներով: Դա հնարավոր է դարձել արգենտինահայ բարերար Էդուարդո Էռնեկյանի կողմից ստեղծած «Ֆրութֆուլ Արմենիա» հիմնադրամի նվիրաբերության շնորհիվ, ինչի արդյունքում, մասնավորապես, «Արմավիր բժշկական կենտրոն»-ի համար գաստրոսկոպիկ սարքավորում է ձեռքբերվել, իսկ «Մեծամոր բժշկական կենտրոն»-ում սենյակներ են կահավորվել:
«Ֆրութֆուլ Արմենիա հիմնադրամի հանգանակությունը Մեծամոր բժշկական կենտրոնին հնարավորություն տվեց ձերբազատվել դեռևս 1980-ական թվականներին գնված կահույքից և ամբողջապես կահավորել կենտրոնի ինֆեկցիոն, մասամբ՝ նաև այլ բաժանմունքները: Սա զգալի ներդրում է մարզային առողջապահական կառույցներում սպասարկման որակի բարելավման և դրանց մրցունակության բարձրացման ուղղությամբ»,- ասաց «Մեծամոր բժշկական կենտրոն»-ի գործադիր տնօրեն Միքայել Վանյանը: Նա շնորհակալություն հայտնեց հիվանդներին առողջապահական ծառայությունների մատուցման պայմանների բարելավման հարցում հիմնադրամի ցուցաբերած աջակցության համար:
«Այս նախաձեռնությամբ, Էռնեկյան ընտանիքի աջակցությամբ Արմավիրի մարզի երկու բնակավայրում բարելավելով առողջապահական ծառայություններ մատուցման պայմանները, մենք ազդարարում ենք «Ֆրութֆուլ Արմենիա» հիմնադրամի պատմության նոր էջի մեկնարկի և Հայաստանում հիմնադրամի գործունեության ակտիվացման մասին»,- ասել է Կոնվերս Բանկի Խորհրդի անդամ Խորխե Դել Ագիլա Էռնեկյանը:
Տարածաշրջանի ընտրությունը պատահական չէ. Արմավիրում ներկայացված են պարոն Էռնեկյանի կողմից կառավարվող ընկերություններից Կոնվերս Բանկը՝ 3 մասնաճյուղով, Karas Vineyards-ը և Հայփոստը:
Առաջիկայում ևս Էռնեկյան ընտանիքը ակտիվորեն կներգրավվի «Ֆրութֆուլ Արմենիա» և այլ բարեգործական հիմնադրամների կողմից իրականացվող նախաձեռնություններին:
«Էռնեկյան ընտանիքը կարևորում է կրթության, առողջապահական ոլորտներում ծրագրերի անհրաժեշտությունը հատկապես մարզերում, ինչի շնորհիվ որակյալ կրթությունն ու բուժծառայությունները հասանելի կդառնան նաև Երևանի սահմաններից դուրս>>,- եզրափակել է Խորխե Դել Ագիլա Էռնեկյանը:
Նշենք, որ «Ֆրութֆուլ Արմենիա» հիմնադրամը ստեղծվել է 2011թ: Գործունեության ընթացքում իրականացվել են տարբեր բարեգործական,սոցիալական և հանրային միջոցառումներ՝ այդ թվում Արցախի դպրոցականներին ավելի քան 10.500 համակարգիչ է նվիրաբերվել, ուսուցիչների և աշակերտների համար կազմակերպվել են վերապատրաստման դասընթացներ, տրամադրվել է խորհրդատվություն: 2011-2017-Արցախում արգենտինահայ բարերար Էդուրադո Էռնեկյանը կատարել է մոտ 8 մլն դոլարի հանգանակություն: Զուգահեռաբար, Հայաստանում գյուղատնտեսության ոլորտի զարգացման և բիզնես կապերի հաստատման նպատակով անցկացվել է թվով 7 միջազգային համաժողով: Պարոն Էդուարդո Էռնեկյանի նվիրաբերությամբ և նախաձեռնությամբ Էջմիածնում բացվել է Էօրնեկեան դպրոցը: Դասավանդման պայմանները բարելավելու նպատակով անցյալ տարի կառուցվել և բացվել է դասավանդման լավագույն միջազգային չափանիշները բավարարող մասնաշենք:

Two medical centers in Armavir get new equipment and furniture thanks to Fruitful Armenia Foundation
21/01/2019 14:50
Metsamor Hospital and Armavir Medical Center have been replenished with furniture and equipment. It became possible by the donation from Fruitful Armenia Foundation, established by the Argentine philanthropist of Armenian descent Eduardo Eurnekian, as a result of which gastroscopy devices were purchased for Armavir Medical Center and rooms were furnished at Metsamor Hospital.
“The donation made by Fruitful Armenia Foundation allowed Metsamor Medical Center to get rid of the furniture dating back to 1980 and to furnish the Infectious Disease Department completely and other departments partially.  This is a considerable investment in the medical institutions of the region to improve their service quality and competitiveness,” the executive director of Metsamor Medical Center Mikayel Vanyan stressed and thanked for the support provided to the center.
“With this initiative – by improving the quality and conditions of health care services in two communities of Armavir region with the support of Eurnekian family, we announce the launch of a new page in the history of Fruitful Armenia Foundation and intensification of the Foundation’s activity in Armenia”, said Fruitful Armenia Foundation Board member Jorge Del Aguila Eurnekian.
The region was not picked at random. Companies managed by Mr. Eurnekian are represented in Armavir – Converse Bank with 3 branches, Karas Vineyards and HayPost.
“Eurnekian family prioritize education and healthcare programs especially in regions, due to which high quality education and medical services will also be available outside Yerevan,” concluded Jorge Del Aguila Eurnekian.
Fruitful Armenia Foundation was established in 2011. Since then the Foundation has organized various charitable, social and public events, including but not limited to 10,500 computers presented to Artsakh schoolchildren, training courses organized for teachers and schoolchildren and consulting. In 2011-2017, Mr. Eduardo Eurnekian made donation of about USD 8 M in Artsakh. Simultaneously, 7 international conferences were organized in Armenia for development of agriculture and establishment of business contacts. Eurnekian School was opened in Etchmiadzin with the donation and initiative of Mr. Eduardo Eurnekian. In order to improve the school conditions a new building, meeting the best international educational standards, was constructed and launched last year.