Ու՞մ է պետք փոխմարզպետի պաշտոնը, այն էլ՝ միանգամից 3-ը. Մարուքյանը դիմել է վարչապետին
Ազգային ժողովի «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը գրությամբ դիմել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ առաջարկելով կրճատել փոխմարզպետերի քանակը։
«Այսօր գրությամբ դիմել եմ վարչապետին՝ կապված փոխմարզպետների քանակի և առհասարակ այդ հաստիքի գոյության հետ։ Մասնավորապես, քաղաքական կոալիցիա կազմելու ժամանակ՝ 2003 թվականին, որոշվեց, որ Հանրապետության մարզերում մարզպետների տեղեկալների թիվը պետք է ավելացվի: Այժմ, 1-ի փոխարեն, յուրաքանչյուր մարզում գործում են 2-3-ական մարզպետի տեղակալներ. Արմավիրի, Լոռու, Շիրակի, Վայոց Ձորի մարզպետներն ունեն 2-ական, իսկ Արագաոտնի, Արարատի, Գեղարքունիքի, Կոտայքի, Սյունիքի, Տավուշի մարզպետները՝ 3-ական տեղակալներ: Նրանցից յուրաքանչյուրին համայնքային բյուջեի հաշվին սպասարկում են օգնականներ, վարորդներ, կցված են ծառայողական ավտոմեքենաներ և այլն:
Ըստ իս՝ որևէ կերպ արդարացված չէ մարզպետների տեղակալների թվի ավելացումը, իսկ նրանց կրճատումը զգալիորեն կխնայի պետական միջոցները։
Այսպիսով, առաջարկել եմ կրճատել մարզպետների տեղակալների թիվը՝ իրենց աշխատակազմերով, յուրաքանչյուր մարզում թողնելով առավելագույնը մարզպետի միայն 1 տեղակալ», - գրել է  Մարուքյանը ֆեյսբուքյան իր էջում։

Зачем нужна должность вице-губернатора, причем сразу трех – Эдмон Марукян обратился к премьер-министру
22/01/2019 11:56
Руководитель фракции «Светлая Армения» Эдмон Марукян обратился с письмом к премьер-министру Николу Пашиняну, предложив сократить число вице-губернаторов.
«Сегодня обратился с письмом к премьер-министру в связи с числом вице-губернаторов и вообще существования этой штатной единицы. В частности, во время формирования политической коалиции в 2003 году, было решено, что число заместителей губернаторов должно быть увеличено в областях республики. Сейчас вместо одного в каждой области есть 2 или 3 вице-губернатора: губернаторы Армавира, Лори, Ширака, Вайоц Дзора имеют по 2 заместителя, а губернаторы  Арагацотна, Арарата, Гегаркуника, Котайка, Сюника, Тавуша – по 3 заместителя. Каждого из них обслуживают за счет общинного бюджета помощники, водители, служебные машины ит.д.
На мой взгляд, увеличение числа заместителей губернаторов ни в коей мере не оправдано, а их сокращение значительно сэкономит государственные средства.
Таким образом, предлагаю сократить число заместителей губернаторов с их аппаратами и оставить в каждой области максимум одного вице-губернатора», - написал Эдмон Макуян на своей странице в Facebook.