Ադրբեջանին, առհասարակ, ոչ թե Ղարաբաղն է պետք, այլ` սառեցված կոնֆլիկտը. Լապշին
Եվրոպական դատարանը դիտարկում է իմ հայցն ընդդեմ Ադրբեջանի, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց այս օրերին Հայաստանում գտնվող բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը:
«Ադրբեջանը կոռուպցիոն և քաղաքական լծակներ էր փորձում օգտագործել դա թույլ չտալու համար, որովհտեև դա ուժեղ հարված կհասցնի նրանց, երբ դատարանը որոշում կայացնի Ադրբեջանի կողմից իմ սպանության փորձի մասով», - ասաց Լապշինը՝ նշելով, որ Ադրբեջանին դատարանի կողմից ուղարկվել են բոլոր փաստաթղթերը և տրամադրվել է 3 ամիս առարկություն տրամադրելու համար:
Իր հետ կապված պատմությունը Լապշինը որակեց Ադրբեջանի կողմից փորձ ներքաղաքական հարցերը լուծելու համար:
«Նրանց պետք է թշնամու կերպար, որ ժողովրդի ուշադրությունը ներքին խնդիրներից շեղեն: Նրանց պետք է ստեղծել կարծրատիպ, որ իրենց ամենամեծ արտաքին թշնամին Հայաստանն է: Կարծում եմ՝ նրանց, առհասարակ, ոչ թե Ղարաբաղն է պետք, այլ` սառեցված կոնֆլիկը, որը հնարավորություն է տալիս սեփական ժողովրդի մոտ իրենց նկատմամբ կիրառվող անպօրինականությունների ու կոռուպցիայի մեջ մեղադրել Հայաստանին: Ես էլ այդ պատճառներից մեկն էի, որ նրանք մտածեցին այդ խնդիրների լուծման համար», - ասաց նա:
Խոսելով Հայաստան կատարած այցի մասին՝ Լապշինը նշեց, որ մինչև փետրվարի վերջ պատրաստվում է այստեղ մնալ ու գրություն է ներկայացրել ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը սահմանամերձ գյուղեր այցելելու և այնտեղ նկարահանումներ իրականացնելու համար:

The European court is examining my lawsuit against Azerbaijan, blogger Alexander Lapshin told at a news conference in Yerevan today.
“Azerbaijan is trying to use corruptive and political levers for not allowing it as it will be a serious blow to them if the court makes a decision of their attempt to murder me,” Lapshin said, adding that the court has sent all the necessary documents to Azerbaijan and gave three months for a feedback.
Lapshin described the story with him as an attempt of the Azerbaijani side to solve domestic issues.
“They need a character of an enemy to divert the attention of people from domestic issues. They want to create a stereotype that Armenia is their biggest enemy,” he said, voicing opinion that they do not need Karabakh but a frozen conflict which gives them an opportunity to put all the blame of illegalities in the country on Armenia.
Speaking about his visit to Armenia, Lapshin said that he is going to stay here by the end of February and applied to the Defense Ministry for visiting bordering villages and taking photos.