Թափանցիկության պայմաններում ինչո՞ւ թափանցիկություն չկա. Քաղաքագետը՝ Փաշինյան-Ալիև հանդիպման մասին
Քաղաքագետ Հայկ Մարտիրոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է նախօրեին Դավոսում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպմանը։
«Անհասկանալի է, թե ինչու է տեղի ունեցել Ալիևի հետ հանդիպումը:
Ո՞րն է դրանում Հայաստանի շահը: Ինչու՞ տեղեկատվություն չի հայտնվել նախօրոք, կամ քննարկվածի ամբողջ բովանդակությունից չի հայտնվում հիմա: ԼՏՊ-ի, Քոչարյանի և Սարգսյանի օրոք գաղտնիության պատճառը հայտնի էր: Հիմա դա չկա: Թափանցիկության պայմաններում ինչու՞ թափանցիկություն չկա:
Ինչու՞ են հանդիպումներն այսքան ակտիվ: Ինչի՞ է ձգտում հայկական կողմը:
Եվ մի մանրուք, որ ամեն դեպքում շատ էական է. ովքե՞ր են պատասխանատու Հայաստանի ղեկավարին հուշելու համար, որ թշնամի պետության ղեկավարի հետ հանդիպման ընթացքում ամեն շարժում, դիրք, խոսք և կեցվածք կարևորագույն նշանակություն և նաև իրական, առարկայական հետևանքներ ունի: Ամերիկյան նախագահներին արդեն տասնամյակներ է՝ ինչ նման հանդիպումներից առաջ մի քանի ժամ մանրամասն ինստրուկտաժ են անում, հետները փորձեր կատարում և խորհուրդներ տալիս: Գիտակցու՞մ են արդյոք այս հարցի համար պատասխանատուները, եթե այդպիսիք կան, որ այդ տարօրինակ հանդիպման ժամանակ վարչապետի նստած կեցվածքն ուղղակի պետք էր կանխել կամ գոնե հընթացս ուղղե՞լ», - գրել է քաղաքագետը։

Почему в условиях прозрачности нет прозрачности – политолог о встрече Пашинян – Алиев
Политолог Айк Мартиросян обратился на своей странице в Facebook к состоявшейся накануне в Давосе встрече между премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
«Непонятно, почему состоялась встреча с Алиевым.
Какой у Армении интерес в этом? Почему заранее не была предоставлена информация или почему не сообщается обо всем содержании обсужденного. Во время ЛТП, Кочаряна и Саргсяна причина конфиденциальности была известна. Сейчас ее нет. Почему в условиях прозрачности нет этой прозрачности?
Почему встречи столь активны? К чему стремится армянская сторона?
И еще одна деталь, которая во всех случаях очень существенна. Кто несет ответственность за то, чтобы подсказать руководителю Армении, что во время встречи с главой вражеской страны каждое движение, поза, слово и манера держаться имеют важнейшее значение, а также реальные, предметные последствия. Американских президентов уже в течение десятилетий перед такими встречами несколько часов подробно инструктируют, проводят с ними тренировки, дают советы. Осознают ли ответственные за этот вопрос, если таковые есть, что во время этой странной встречи манеру премьера сидеть –  нужно было просто предотвратить или хотя бы попутно исправить», - написал политолог.