Կառլոս Գոնը հրաժարական է տվել Renault-ի ղեկավարի պաշտոնից
Կառլոս Գոնը հրաժարականի դիմում է ներկայացրել Renault կորպորացիայի տնօրենների խորհրդին գլխավոր տնօրենի պաշտոնից, Այդ մասին Bloomberg-ին հայտնել է Ֆրանսիայի էկոնոմիկայի և ֆինանսների նախարար Բրյունո Լե Մերը՝ Դավոսում տնտեսական ֆորումի ընթացքում տված հարցազրույցում։
«Կառլոս Գոնը հինգշաբթի հրաժարական է տվել», - ասել է Լե Մերը:
Այժմ Կառլոս Գոնի հրաժարականը պետք է ընդունի տնօրենների խորհուրդը: Այն հինգշաբթի առավոտյան իր խորհրդակցությունը կանցկացնի Բուլոն-Բիայանկուր (Փարիզից հարավ-արևմուտք) քաղաքում, որտեղ գտնվում է այդ ընկերության կենտրոնակայանը:
Կառլոս Գոնը և Nissan-ի տնօրենների խորհրդի նախկին անդամ Գրեգ Քելլին նոյեմբերի 19-ին Տոկիոյում բանտարկվել են, երբ նրանց ձերբակալել են Ճապոնիայի ֆինանսական օրենքը խախտելու կասկածանքով: Կան կասկածներ, որ Գոնը կարող էր Քելլիի օգնությամբ թաքցնել իր պարգևավճարի իրական չափը`որպես 2010-2015 թվականններին Nissan ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ:

Карлос Гон подал в отставку с поста главы Renault
Карлос Гон подал совету директоров корпорации Renault прошение об отставке с поста президента-генерального директора. Об этом министр экономики и финансов Франции Брюно Ле Мэр сообщил Bloomberg TV в интервью, предоставленном в четверг на экономическом форуме в Давосе.
"Карлос Гон в среду подал в отставку", - сказал Ле Мэр. Теперь отставка Карлоса Гона должна быть принята советом директоров. Он проведет свое совещание утром в четверг в городе Булонь-Бийанкур (к юго-западу от Парижа), где находится штаб-квартира этой компании.
Карлос Гон и бывший член совета директоров Nissan Грег Келли были помещены в Токийскую тюрьму 19 ноября, когда их арестовали по подозрению в нарушении японского финансового законодательства. Существуют подозрения, что Гон мог при содействии Келли скрыть подлинные размеры своего вознаграждения в качестве председателя совета директоров Nissan в период 2010 - 2015 годы.